Emlak Haberleri

Merkez Bankası Avrupa’nın en yüksek binası olacak!

Finans Merkezi’ne Avrupa’nın en yüksek binası inşa ediliyor. İhalesi Limak’a verilen işin maliyeti ise açıklanmadı. 

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde yapımına başlanan Merkez Bankası binası; tamamlandığında Avrupa’nın en yüksek binası ünvanını kazanacak.

15 bin 960 metrekare büyüklüğündeki Merkez Bankası arsasının imar planında Türkiye’de eşi benzerine rastlanmayan bir inşaat hakkı verilmişti. Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre; 2019 yılı sonunda Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin idaresini eline aldığı İstanbul Finans Merkezi’nde bulnacak olan Merkez Bankası binasının mimarı değişirken, projenin tasarımı da baştan aşağı yeniden yapılmıştı.

SARAY’IN MİMARI TASARLADI

2015’te Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen tasarım yarışmasını kazanan Almanya merkezli mimarlık firması HPP’nin hazırladığı mimari proje geçtiğimiz yılın başında iptal edilmişti. Daha sonra, Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Marmaris’teki Yazlık Saray’ın mimari olan Şefik Birkiye’nin şirketi VizzionArchitects ile anlaşıldı.

SÖZCÜ’nün edindiği bilgiye göre, “davet usulü” ihale yoluyla Birkiye’ye verilen proje hayata geçirildikten sonra Merkez Bankası binası anten kuleleriyle birlikte 360 metre, 310 metre yükseliğindeki iskelet yapısıyla tamamlandığında Avrupa’nın en yüksek binası ünvanını kazanacak.

12 Şubat 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Merkez Bankası’nın yapacağı bazı mal, hizmet alımları ile yapım işleri, Kamu İhale Kanunu kapsamı dışına alınmıştı.

 

LİMAK ALDI, MALİYET AÇIKLANMADI

2017 yılında TOKİ’nin 3 kez “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı” yöntemiyle ihaleye çıktığı bina için Mayıs 2020’de Merkez Bankası tarafından “anahtar teslim” yöntemiyle ihale yapıldı.

İhalede en düşük teklif Limak’tan geldi.

Merkez Bankası yetkilileri, SÖZCÜ’nün ihaleye katılan firmalar ve verilen teklifler hakkındaki sorularını cevaplamazken, yer tesliminin gerçekleştirilmesiyle projede inşaat başladı.

Merkez Bankası’nın kasasından yaptırılacak binanın ne zaman bitirileceği belli değil. İstanbul Finans Merkezi projesinin tam ortasında bulunan 3328 ada 10 numaralı parselde bulunan 15 bin 960 metrekarelik Merkez Bankası binasının arazisinde inşaat çalışmaları devam ediyor.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya