Ekonomi

Merkez Bankası politika faizini yüzde 19’da sabit bıraktı!

Bugün yapılan resmi açıklamaya göre, Merkez Bankası politika faizini yüzde 19’da sabit tuttu.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, gelişmiş ülkeler önce olmak üzere aşılanma sürecinin hızlanmasının küresel ekonomide toparlanma sürecini desteklediği bilgilendirilerek, “Bununla beraber, emtia fiyatlarındaki artış eğilimi, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır.” ifadeleri yer aldı.

Merkez Bankası tarafından yapılan duyuruda, şu ifadeler yer aldı:

“Yurt içi iktisadi faaliyet güçlü seyretmektedir. İkinci çeyrekte, salgın kısıtlamalarına ve finansal koşullardaki sıkılaşmaya bağlı olarak iç talep bir miktar ivme kaybederken, dış talep gücünü korumaktadır. Aşılamanın toplumun geneline yayılarak hızlanması salgından olumsuz etkilenen hizmetler ve turizm sektörlerinin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır. Gerçekleştirilen parasal sıkılaştırmanın etkisiyle krediler ılımlı bir seyir izlemektedir. Bununla birlikte kredilerin seyri ve kompozisyonu makroekonomik istikrar açısından yakından takip edilmektedir. Emtia fiyatlarındaki yükselişe karşın ihracattaki güçlü artış eğilimi, kredilerdeki yavaşlama, altın ithalatındaki belirgin gerileme ve aşılamadaki kuvvetli ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırmasının cari işlemler dengesinde başlayan iyileşmeyi hızlandırması beklenmektedir.”

Yine Merkez Bankası tarafından bugün itibariyle yapılan duyuruda, son dönemlerde ithalat fiyatları kaynaklı maliyet unsurlarının dışında talep koşulları, bazı sektörlerde yer alan arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyelerin, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmayı sürdürdüğü kaydedildi.

Diğer bir yandan meydana gelen parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerinde olan yavaşlatıcı etkilerinin gözlendiği bildirilen duyuruda, “Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.” ifadelerine yer verildi.

Merkez Bankası tarafından yapılan Duyuruda, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmayı sürdüreceği de kaydedildi.

Enflasyonda kalıcı olarak düşüşe işaret eden güçlü göstergeler meydana gelene ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizinin de güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek bir biçimde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmayı sürdürüleceği bildirilen Merkez Bankası duyurusunda şu ifadelere yer verildi:

“Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır. Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.”

Yine yapılan duyuruda, Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti’nin 5 iş günü içerisinde yayımlanacağı belirtildi.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya