Genel

Millet Bahçesi için TBMM’ye önerge verildi!

İzmir Milletvekili Bedri Serter, Bergama’da yapılması planlanan Millet Bahçesi ve Türkiye’de yapımı devam eden tüm millet bahçesi projeleriyle ilgili TBMM araştırma önergesi verdi.

CHP’li Serter, Geçtiğimiz günlerde  İzmir  Bergama’da yapılacağı açıklanan ve 7 Temmuz’da ihalesi gerçekleşecek Bergama Millet Bahçesi projesine TBMM gündemine taşıdı.

Türkiye’de yeşil alanların çoğalmasının önemli olduğunu belirten Serter, verdiği araştırma önergesinde şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’ye yeşil alan kazandırma adına yapılan projeler her ne kadar önemli görülse de bu projelerin gerçekçi ve doğru bir planlama ile gerçekleşmesi ve millet bahçesinin yapılacağı bölgedeki halkla görüşülmesi önem taşımaktadır. Bu noktada, son yıllarda yapılan Millet Bahçeleri bir tartışma konusu halindedir. Nitekim, en son İzmir’in Bergama ilçesinde 36 bin metrekare alana yapılması planlanan ve şu anda var olan stadyumun yıkılarak ve stadyumun etrafındaki esnafın, ticaret insanların bölgeden uzaklaştırılarak yapılması düşünülen Millet bahçesi bizlerdeki soru işaretlerini daha da arttırmıştır. Ayrıca, bütün bunların yanında, benim de katıldığım 2021 yılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçe görüşmelerinde, Bakan Murat Kurum, millet bahçelerinin sayısının 2021 sonu itibariyle 278 olacağını ve yatırım değerinin de 16 milyar lira olacağı belirtmiştir. Bu rakam 3 milyar 378 milyon TL’lik bir yılık bütçeye sahip Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesinden neredeyse 5 kat daha fazla büyüklükte ve 7 bakanlığın bütçesinden de fazladır.”

Bergama’da yapılması planlanan Millet Bahçesinin bir imar planı olmadığının altını çizen Serter, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Millet Bahçesinin hem bugün nasıl bir planlama ile ortaya çıkacağını bilmiyoruz hem yarın bu bahçe yapılıp bittikten sonra bölgedeki esnafların bu projeden nasıl etkileneceğini bilmiyoruz hem de sonrasında bu bahçelerin sulama ve aydınlatma gibi temel ve ciddi bir harcama kalemi oluşturacak olan bütçesinin ne olacağını bilmiyoruz. Bu kadar belirsizlikle yapılmaya çalışılan bu Millet bahçesi yapılırken bir tek millete sorulmamaktadır. Nitekim, Bergama halkı ve esnafı ile yaptığım görüşmelerde de edindiğim izlenimler doğrultusunda Bergama halkı kendilerine sorulmasını ve halkın yararı temelinde oluşturulması gereken bir projenin gerçekleşmesi gerektiğini düşünmektedirler, biz de CHP olarak Bergama esnafıyla, halkıyla, bu konunun paydaşlarıyla yeniden bir araya gelerek halkın yararına bir projenin nasıl gerçekleşebileceği konusunda görüş alışverişinde bulunup onlardan detaylı taleplerini öğreneceğiz ve süreci takip edeceğiz.”

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya