Emlak Haberleri

Milyonlarca kiracının merak ettiği yeni kiralarla ilgili o karar!

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde kiraların belirlenmesine ilişkin yeni kararı kaleme aldı. İşte Tamer Heper’in konuyla ilgili o açıklamaları…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde kiraların belirlenmesine ilişkin yeni kararı kaleme aldı. Heper, milyonlarca kiracının ve ev sahibinin yoğun olarak kiraların belirlenmesi ile ilgili kararı sorduğunu belirtti.

Tamer Heper, ev kiralarına ilişkin kararla ilgili tüm soruların cevabının 11 Haziran Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayımlandığına dikkat çekti.

İşte milyonlarca ev sahibi ve kiracının merak ettiği yeni kiralarla ilgili o karar…

Resmi Gazete’de yeni kira düzenlemesine ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“Geçici madde 1- Konut kiraları bakımından bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih ila 1 Temmuz 2023 (bu tarih dahil) tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmalar, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde 25’ini geçmemek koşuluyla geçerlidir.”

Buna göre, bir önceki kira senesinin tüketici fiyat ebndeksindeki 12 aylık ortalamala göre değişim oranının yüzde 25’ten düşük olması durumunda değişim oranı geçerli.

Kararda, “Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Bu oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersizdir. Bu fıkra hükmü, 344’üncü maddenin ikinci fıkrası uyarınca hakim tarafından verilecek kararlar bakımından da uygulanır.” denildi.

Yeni kira düzenlemesi yani kiralara yüzde 25’lik artış sınırlaması, 11 Haziran 2022’de yürürlüğe girdi. Bu tarihten itibaren tespit talepli dava açılmış olması durumunda mahkemeler de mevcut kira bedeline yüzde 25 ilavesiyle yeni dönem kira tutarını belirleyecek. Heper, yazısında, bu uygulamanın meskenler için olduğuna dikkat çekerek iş yeri kiralarının uygulamasının eskisi gibi olduğunu belirtti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya