Emlak Haberleri

Beyannameler ne zaman veriliyor?

Geçtiğimiz seneyle ilgili senelik gelir vergisinin beyanname süreci bugün başladı. Peki beyannameler nasıl verilecek? İşte milyonlarca kişinin merak ettiği ayrıntılar…

2022’ye ilişkin gelir vergisi beyanname dönemi bugün itibarıyla başladı. Gelir vergisi beyannamesi, gerçek kişiler tarafından, 2021’de kazanılan zirai kazanç, ticari kazanç, ücret, gayrimenkul sermaye iradı, serbest meslek kazancı, menkul sermaye iradı ve diğer kazançlar ile iratlardan ortaya çıkan 2022 yılının gelir vergisi beyannameleri 1-31 Mart tarihleri arasında verilecek.

HAZIR BEYAN SİSTEMİ NASIL KULLANILIYOR?

Ticari, zirai ve mesleki faaliyetleri sebebiyle gerçek usulde vergilendirilmesi yapılan gelir vergisindeki milyonlarca mükellef, 2021 senesine ilişkin yıllık gelir vergisi beyanlarını ekonomik ortamda gerçekleştirebilecek.

Geliri yalnızca, ücret, menkul sermaye iradı, kira ya da diğer kazançlar ve iratların bir tanesi ya da birkaç tanesinden meydana gelen vergi mükellefleri, yıllık gelir vergisine ilişkin beyannemesini Gelir İdaresi Başkanlığı’ndaki elektronik uygulamalar kısmında bulunan hazır beyan sistemi aracılığıyla, vergi dairesine gitmesine gerek olmadan düzenleyebiliyor. Hazır beyan sistemi, 7 gün 24 saat ulaşılabilir durumda.

2021 senesiyle ilgili elde edilen gelirlere ilişkin olarak hazırlanacak olan yıllık gelir vergisi beyannamesi üzerinden hesaplanan gelir vergisinin, 2022’nin Mart ve Temmuz aylarında olacak şekilde iki taksit halinde ödenmesi öngörülüyor. İlk taksit için son ödeme tarihi damga vergisiyle beraber 31 Mart 2022 olarak belirlenirken, ikinci taksit ise 1 Ağustos 2022 tarihine kadar ödenecek.

Vergiler, internet adresinde belirtilen anlaşmalı bankalar aracılığıyla ya da vergi dairelerinden ödenebiliyor. Aynı zamanda vergiler için kredi karıyla ödeme imkanı da sunuluyor

Kira geliri elde edenler dikkat

Geçen sene yani 2021’de kiraya verdiği gayrimenkuldeki kira geliri 7 bin Türk Lirası’nı aşmayan kişiler beyanname vermeyecek. Ancak kazandığı kira geliri 7 bin Türk Lirası’nı aşan kişilerin beyanda bulunması gerekiyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya