Emlak Haberleri

Murat Kurum: İstanbul’da 14 bin sosyal konut inşa ediyoruz!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ülke genelinde 1 milyon 700 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bugün İstanbul’da 14 bin sosyal konutumuzu hızlı bir şekilde inşa ediyoruz” diye konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum,  Ankara  Kızılcahamam’da bir otelde gerçekleştirilen ‘AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Meclis Üyeleri İstişare ve Değerlendirme Kampı’na katılım gösterdi. Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; burada açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, başta İstanbul olacak şekilde bütün kentlerde hizmet götürmedikleri bir nokta bırakmadıklarını belirtti.

İklim değişikliğine uyum için Paris İklim Anlaşması’nın küresel bir milat olduğuna dikkat çeken Murat Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımızın taraf olduğumuzu ilan ettikleri bu anlaşma yeni bir süreci başlatmıştır. Türkiye’nin kendine olan güveni tam. Tarihsel birikimden insan kaynağına, dinamik bürokrasiden ekonomik imkanlarımıza kadar her alanda çok güçlü bir yapıya sahibiz. Şu anda; iklim kriziyle mücadele kapsamında temin ettiğimiz 3 milyar 157 milyon avroluk finansmanı çevremiz, doğamız ve insanımız yararına kullanmaya başladık. Dünyamızı derinden etkileyen ve geleceğimizi tehdit eden iklim kriziyle mücadelede çok daha hızlı, etkin ve kararlı adımlar atmamız gerekiyor. Çünkü ülke olarak her gün yeni bir selle, taşkınla, yangınla, afetle karşılaşıyoruz” açıklamasında bulundu.

Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde hayata geçirilen ‘Sıfır Atık Projesi’ni 81 ilde yaygınlaştırmayı sürdürdüklerini dile getirerek, “Bugüne kadar 122 bin kurum ve kuruluş, sıfır atık sistemine geçiş yaptı. İstanbul’umuzda şu anda 22 bin kamu binasında sıfır atık sistemine geçtik. Şu ana dek 159 belediyemizde oluşturulan sıfır atık ve iklim değişikliği birimlerinin sayısını, bütün şehirlerimize yaymak istiyoruz. Bu noktada Belediyelerimizden, sıfır atık birimlerini eğer kurmadılar ise bir an evvel oluşturmalarını bekliyoruz. Bugün İstanbul’umuzda hava kalitesini 39 istasyondan sürekli izliyoruz. Yine 225 egzoz emisyon ölçüm istasyonunda yaklaşık 2 milyon aracın egzoz gazı emisyon ölçümünü gerçekleştirdik. İstanbul’umuzda yüzme suyu noktasında da 90 noktayı online izlemeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’de senelik ortalama 23 bin deprem yaşandığını vurgulayan Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“Topraklarımızın yüzde 66’sı, nüfusumuzun yüzde 71’i afet riski yüksek bölgelerde bulunuyor. Hep ifade ediyoruz; depremle mücadele terörle mücadele kadar önemlidir. Bu anlamda kentsel dönüşüm seferberliğimiz ülkemizin, milletimizin, şehirlerimizin geleceği noktasında hayati bir rol oynuyor. Geçmişte ve yakın tarihte yaşadığımız acıların tekrar etmemesi için Sayın Cumhurbaşkanımızın 2012 yılında başlattığı Kentsel Dönüşüm Seferberliğimiz kapsamında yürüttüğümüz çalışmalara bir an bile hızımızı kesmeden devam ediyoruz. Bugüne kadar ülkemizde 1 milyon 700 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdik.  TOKİ  eliyle 1,1 milyon konutumuzu vatandaşlarımıza teslim ettik. Şu anda sahada yatırım değeri 120 milyar lira olan tam 350 bin dönüşüm ve sosyal konutumuzun inşasını kararlılıkla sürdürüyoruz. Bugün İstanbul’da 14 bin sosyal konutumuzu hızlı bir şekilde inşa ediyoruz. Buradan da müjdesini vereyim. Önümüzdeki günlerde ilk konutlarımızı teslim etmeye başlıyoruz.”

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya