Emlak Haberleri

Murat Kurum’dan İstanbul’un en büyük kentsel dönüşüm projesi için müjde!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Üsküdar Kirazlıtepe Mahallesi’nde İstanbul’un en büyük kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığının müjdesini verdi.

İstanbul Üsküdar’a bağlı Kirazlıtepe Mahallesi’nde kentsel dönüşüm çalışmaları başlıyor. Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; çalışmaları inceleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul’un en büyük dönüşüm çalışmaları olduğunu dile getirdi. 2 bin konutun son ihalesi yarın gerçekleşecek.

Pendik Belediyesi’ne yaptığı ziyaret sonrası Üsküdar Belediyesine geçen ve burada değerlendirme toplantısına katılan Kurum, ilçedeki kentsel dönüşüm ve millet bahçeleri başta olmak üzere yürütülen projeler hakkında Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’den bilgi aldı.

Kirazlıtepe ve Küplüce’de mahallelerindeki kentsel dönüşüm alanında inceleme yaptıktan sonra sonra gazetecilere açıklama yapan Kurum, 2,5 yıl önce Kirazlıtepe’de kentsel dönüşüm projesini başlattıklarında vatandaşların kentsel dönüşümün kendilerini mağdur edeceğini düşündüğünü, ilk anlaşma oranlarının yüzde 20-30’larda olduğu anımsattı.

18 yıldır her işte yaptıkları gibi kentsel dönüşüm döneminde de vatandaşların onayıyla  projeleri yürüttüklerini belirten Kurum, şunları söyledi:

“Kirazlıtepe Mahallesi’nde çok önemli bir kentsel dönüşüm sürecini başlattık. Bu çerçevede 2 bin konutluk bir projemizin ihale sürecini yürüttük. En son etabımızın ihalesini de pazartesi günü itibarıyla yapmış olacağız. İlk etaplarımız, konutlarımız zemin artı 3-4 katı geçmeyen, mahalle kültürünün yaşatılacağı, Çamlıca Camimizde Çamlıca Tepemizle birlikte burada tüm regülasyon alanlarıyla birleşecek, komşuluk ilişkilerinin devam edeceği bir projeyi inşallah ağustos ayı itibarıyla hak sahibi kardeşlerimize teslim ediyor olacağız. Diğer etaplarımızı da yine sırasıyla ihalelerimizi yapmak ve aynı anlayışla, aynı kalitede projelerimizi yaparak vatandaşlarımıza Kirazlıtepe’de toplamda 2 bin konutluk 180 bin metrekarelik alanda 1500’ü de hak sahibi vatandaşlarımız diğerleri de ticari bölgeler olmak üzere konutlarımızı yapıp teslim ediyor olacağız.”

“İstanbul’un en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olacak süreci pazartesi günü başlatıyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Çamlıca’da Türkiye’nin en uzun bayrak direğine Türk bayrağının göndere çekilmesi törenine katılarak hem çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladığını hem de Üsküdarlılara verdiği müjdeyi hatırlatan Kurum, bugün kendilerinin de Üsküdar Belediye Başkanı Türkmen’le Üsküdar ve Çamlıca’da ihtiyaç görülen alanlara ilişkin kentsel dönüşüm toplantıların yapıldığını söyledi.

Bakan Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla pazartesi günü itibarıyla Üsküdar’da Ferah Mahallemiz, hemen Çamlıca Camimizin karşısındaki mahalle, yine Üsküdar’ımıza yakışmayan, vatandaşlarımızın bu noktada sosyal ihtiyaçlarını gideremedikleri, yolların, alt yapının yeterli olmadığı Ferah Mahallesi’nde, hemen arkasında bulunan Mehmet Akif Ersoy Mahallemizde, diğer taraftan yine hemen sağımızda bulunan Küplüce Mahallemiz de ki orada da 140 bin metrekarelik alanda çok önemli bir kentsel dönüşüm projesini, belki de İstanbul’un en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olacak süreci pazartesi günü itibarıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla başlatıyoruz. Üsküdar’ımıza, İstanbul’umuza hayırlı uğurlu olsun diyorum şimdiden.” değerlendirmesini yaptı.

İstanbul’da tüm riskli yapılarını dönüştürmeyi amaçladıklarını söyleyen Kurum, hedeflerinin her yıl 300 bin, 5 yılda 1,5 milyon acil öncelikli konutu dönüştürmek, icraat yapmak, eser üretmek, eser siyaseti yapmak olduğunu ifade etti.

Bakan Murat Kurum, İstanbul’u ilgilendiren bir projenin de Validebağ’daki Koru Düzenleme Rehabilitasyon Projesi olduğunu söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:

“Biliyorsunuz Validebağ tam anlamıyla 354 bin metrekarelik bir alanda oluşuyor. Bu alanda tescilli ağaçlarımızın, tescilli yapılarımızın korunduğu bir rehabilitasyon projesi gerçekleştireceğiz. Üsküdar Belediyemizle birlikte yürüteceğimiz projede, yaklaşık 30 milyon lira yapım bedeli olacak. Yüzde 50’sini Bakanlığımız hibe, kalanını da kredi desteği vermek suretiyle Üsküdar Belediyemizle bu projeyi yürüteceğiz. İçinde o doğal güzellik de tescilli ağaçların altında bütün alanın rehabilitasyonunun yapıldığı bir alanımız. 354 bin metrekarelik alanımızı da İstanbul’umuza kazandırmış olacağız. Validebağ Projemiz de şimdiden İstanbul’umuza, Üsküdarlı hemşerilerimize hayırlı uğurlu olsun.”

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya