Emlak Haberleri

Müteahhitler 15 sınıfa ayrıldı!

Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Yönetmeliği ‘nde yapılan değişikliğe göre müteahhitler 15 sınıfa ayrıldı. Böylece her bir müteahhit, sahip olduğu belgenin türüne göre belirlenen tutardaki yapım işlerini üstlenebilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mali durumu yetersiz olduğu durumda inşaat yapıp vatandaşları mağdur eden, mevzuata uygun binalar inşa etmediği için çökerek, yıkılarak can kayıplarına neden olan çürük müteahhitlerin elenmesi için geçen yıl ‘Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Yönetmeliği’ yayınlamıştı.

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre; yönetmelik ile müteahhitler iş deneyimi, teknik ve mali yeterliliklerine göre 9 sınıfa ayrılmıştı. Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle B1, C1, D1, E1, F1, G1 ara grupları eklenip sınıf sayısı 15 oldu. Böylece her bir müteahhit, sahip olduğu belgenin türüne göre belirlenen tutardaki yapım işlerini üstlenebilecek. Örneğin B grubundaki bir müteahhit A grubu düzeyinde inşaat yapamayacak. A grubu olabilmesi için gerekli deneyimi kazanarak, teknik ve mali yeterliliğe sahip olduğunda başvurusu yenilenecek.

KONKORDATO İLAN EDENLER

Yönetmeliğin Yetki Belgesi başvurusu yapamayacaklar kararındaki 7. maddesinin a fıkrası değiştirildi. Tasfiye durumundaki, konkordato ilan eden, işlerini askıya alan müteahhitlere yetki belgesi verilemeyeceği kararı kaldırıldı. Fıkra “İflas eden, işleri mahkeme tarafından yürütülen, iflası ilân edilen, alacaklılara karşı borçlarından dolayı mahkeme idaresi altında bulunan, ilgili mercilerce hileli iflas ettiğine karar verilen” hükmü ile değiştirildi.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya