Emlak Haberleri

Müteahhitlerle yaşanan tapu sorunu nasıl çözülür? İşte ayrıntılar…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde müteahhitten alınan dairelerdeki tapu sorununu kaleme aldı. İşte Tamer Heper’in o yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde müteahhitten alınan dairelerdeki tapu sorununu kaleme aldı. 

Tamer Heper’e bir okuyucusu, müteahhitten daire aldıklarını, içinde oturduklarını ancak tapuyu alamadıklarını belirtti. “Görüyoruz ki müteahhit toprak sahibi ile ihtilaflı. Bu nedenle de tapu alamıyoruz” diyen okuyucu, kat irtifakının kurulacağının aktarıldığını ancak bunun olmadığını belirterek bu durumda tapularını nasıl alacaklarını sordu.

Peki kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapan müteahhitlerle yaşanan tapu sorunu nasıl çözülür? İşte ayrıntılar…

Tamer Heper, okuyucusunun sorusuna verdiği yanıta, “Doğrusu konu ender rastlanan meselelerden değil, hatta biraz yaygın bir konu diyebilirim. Çünkü kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapan müteahhitlerin zamanla arsa sahipleri ile ihtilafa düştüklerine çok tanık oluyoruz. Bu durum, müteahhitten daire satın alanları çok yakından ilgilendiriyor” ifadelerini kullanarak başladı.

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde iki tarafın bulunduğuna dikkat çeken Heper, bunların arsa sahibi ve öteki müteahhit olduğunu aktardı.

“Müteahhit inşaatı yapacak, sözleşmeye göre kendisine ait olan bağımsız bölümleri alacak. Diğer bağımsız bölümler arsa sahibine kalacak. Burada müteahhidin olan dairelerin müteahhit adına devri için bir kural bulunuyor” diye konuştu ve müteahhitin sözleşme hükümlerine aynen uymasının, inşaatı bitirip adına tescili hak kazanacağını dile getirdi. Eğer sözleşme hükümlerine uymazsa kendi adına tescil talep edemeyecek.

*****

“İyi ama müteahhit bütün inşaatı cebindeki para ile yapmıyor ki inşaat sürerken daireleri satıyor ve inşaatı tamamlamak için bu paraları kullanıyor” dedi ve müteahhitten ev satın alanların tapularını beklediğine ancak tapuların alınması için önce müteahhidin bu daireleri almaya hak kazanmasının gerekli olduğuna vurgu yaptı.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya