Emlak Haberleri

Ne altın ne dolar, güvenli liman gayrimenkul!

Türk halkının en memnun olduğu yatırım araçlarının en başında yüzde 81 ile gayrimenkul yatırımı geliyor.

Türk halkının en memnun olduğu yatırım araçlarının en başında yüzde 81 ile gayrimenkul yatırımı geliyor.

Sektör temsilcileri, gayrimenkulde memnuniyetin ana sebeplerinin “değer kaybının olmaması”, “değer artışı” ve “barınma ihtiyacı” olduğunu söylüyor.

Anadolu Ajansı’ndan Uğur Arslanhan’ın haberine göre, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından 15 bin 41 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen “Türkiye Hanehalkı Finansal Algı ve Tutum Araştırması”nda, vatandaşların en memnun kaldığı yatırım aracının gayrimenkul olduğu ortaya çıktı.

Yapılan araştırmaya katılanların 72’sinin yüzde 80 üzeri memnuniyete sahip olduğu gayrimenkul yatırımından ortalama memnuniyet oranı ise yüzde 81 şeklinde belirlendi.

Ortalama memnuniyet oranında gayrimenkulü yüzde 76 ile altın, yüzde 72 ile vadeli TL mevduat hesabı, yüzde 71 ile döviz, yüzde 67 ile iş kurmak/işe ortak olmak, yüzde 65 ile katılım hesabı izledi.

Türk halkının altın ve dolardan daha çok gayrimenkul yatırımından memnun olmasının konutun kazandığı değerle ilgili olduğunu belirten sektör temsilcileri, gayrimenkulün uzun dönemde hep kazandırdığını, ayrıca barınma ihtiyacı sebebiyle vatandaşların bu yatırımdan vazgeçemediğini belirtiyor.

– “Ne altın ne dolar, güvenli liman gayrimenkul”

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, altın için dünyanın her yerinde “güvenli liman” denildiğini ancak Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından yapılan araştırmanın Türkiye’de “güvenli limanın gayrimenkul olduğunu” ortaya çıkardığını belirtti.

Akbal, “Nitekim gayrimenkul sektöründe toplam konut satışına baktığımızda son 7-8 yıldır Avrupa şampiyonu olmamız da durumu netleştiren bir örnek.” diye konuştu.

Ocak 2010 tarihinde 45,4 olan konut fiyat endeksinin Eylül 2020 tarihinde 146,7 olarak gerçekleştiğini aktaran Akbal, Merkez Bankası verilerinin “ortalama konut fiyatında sadece son 10 senede 3 katın üstünde artış yaşandığını” söylediğini belirtti.

Akbal, gelişmiş ülkelerde konut fiyat artışının son 10 yılda ortalama yüzde 50 seviyesinde olduğunu dile getirerek, “Türkiye’de diğer finansal araçlardansa gayrimenkulün daha memnuniyet verici bir yatırım aracı olarak nitelenmesinde bu gerçek yatıyor. Sonuç olarak Türk halkı, ‘ne altın ne dolar, güvenli liman gayrimenkul’ demiştir.” dedi.

– “Salgına rağmen memnuniyette ilk sırada”

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt da gayrimenkul ve inşaat sektörünün, her dönemde en çok kazandıran ve en çok güvenilen yatırım aracı olarak talepte ilk sırada yer aldığını belirtti.

Gayrimenkulün, kısa ve uzun vadede kazandırdığı primin yanı sıra kayıplara izin vermediğini dile getiren Özyurt, gelecek vadeden bir yatırım aracı olmasının bunda çok büyük payı bulunduğunu söyledi.

Özyurt, “Salgın dönemine rağmen sektörümüz yatırımcı memnuniyeti açısından yine ilk sırada yer buldu. Bu dönemde altın ve döviz fiyatlarındaki yükseliş de bu memnuniyete mani olamadı. Yatırımcılar, gayrimenkule yatırım yaparak kendilerini güvende hissediyor. Çünkü kaybetme şansları hiç yok.” dedi.

– “Gayrimenkulde risk düşük, her zaman kazandırır”

Nef İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik ise faiz, döviz, hisse senedi ve altın gibi finansal varlıkların riskleri de barındırdığını belirterek, “Gayrimenkul ise yatırımcısına orta ve uzun vadede kaybettirmeyen, bir başka deyişle çok düşük riskli bir yatırım aracı olmakla birlikte en değerli ihtiyaç. Aynı zamanda hem değer artışı hem de kira geliri nedeniyle iki farklı kulvarda getiri sağlayan bir yatırım amacı.” diye konuştu.

Finansal okuryazarlığı olan yatırımcıların gayrimenkule yatırım yaptığını ve yatırım sepetlerinde gayrimenkule yer verdiğini dile getiren Çelik, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Gelişmekte olan ülkelerde emlak daha hızlı değerlenir ancak gelişmiş ülkelerde bile emlak en önemli ve talep gören yatırım aracı. Nitekim resmi verilere göre, İngiltere’de 2010’da 160 bin sterlin olan ortalama ev değeri, 2020’de 230 bin sterlin olmuş. Bu ülkede 2000’de ortalama ev değeri 81 bin sterlinmiş. Yani 2000’de alınan evin 3 kat değerlendiğini görüyoruz. Gelişmekte olan ülkelerde ise değerlenme daha hızlı. Nitekim kira çarpanı İngiltere’de 36 yıl, Türkiye’de 21 yıl. Fırsat ve yatırım değeri daha da yüksek. Dolayısıyla tüm zamanlar için gayrimenkulün net ve yüksek bir getiri sağladığı açık bir gerçek.”

– “Artık araştırarak bilinçli gayrimenkul yatırımı yapılıyor”

Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, Türkiye’de yıllardır konutta süregelen değerlenmenin, son dönemde döviz kurları ve faiz indirimi nedeniyle devam ettiğini belirtti.

Özgün, “Artık gelir odaklı, bilinçli ve araştırarak gayrimenkul yatırımı yapılıyor. Bu konuda özel danışmanlar, fon yöneticileri ile çalışılıyor. Hem değer artışı hem kolay takip edilebilmesi, diğer yatırım araçları gibi iniş-çıkışların olmaması gayrimenkulü güvenilir liman kılıyor.” diye konuştu.

Geçmiş tecrübelerin yatırım memnuniyetini artırdığını ve bu alandaki yatırımların sürmesini sağladığını dile getiren Özgün, gayrimenkul yatırımının takibinin diğer araçlara göre çok daha kolay olduğunu, bunun da memnuniyeti artırdığını belirtti.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya