Emlak Haberleri

Ön ödemeli konut satışında koşullar resmen değişiyor.

Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü 31913 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Kamuoyunda ‘topraktan satış’ ve ‘maketten satış’ şeklinde bilinen ön ödemeli konut satışında koşullar resmen değişiyor.

Merakla beklenen Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü 31913 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu yönetmelik 1 Ekim 2022 tarihinde yürürlüğe girecek.

İşte milyonlarca kişinin merak ettiği ve araştırdığı ön ödemeli konut satışı ile ilgili merak edilen tüm detaylar ve yapılan değişiklikler…

Kamuoyunda ‘topraktan satış’ ve ‘maketten satış’ şeklinde bilinen ön ödemeli konut satışında koşullar resmen değişiyor. Aktarılan detaylara göre, ön ödemeli konut satışında azami teslim süresi 36 aydan 48 aya yükseliyor. Yayımlanan yönetmeliğe göre,  ön ödemeli konut satışında, sözleşme tarihinden itibaren 36 ayı geçemeyecek biçimde uygulanan konut devir ya da teslim süresi uzatılıyor.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni yönetmelikle ön ödemeli konutun sözleşmede taahhüt edilen zaman içinde tüketiciye teslim edilmesi zorunlu oldu.

Teslim süresinin, her durumda sözleşme tarihinden itibaren 48 ayı geçemeyeceği de hükme bağlandı.

Ön ödemeli konut satışında konut teslim süresi ne kadardı?

Ön ödemeli konut satışında konut teslim süresi ne kadardı sorusunun yanıtını Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 44. maddesi veriyor.

Ön ödemeli konut satışında devir veya teslim süresi, sözleşme tarihinden itibaren maksimum 36 ay olup devir veya teslim süresi 36 ayı geçemeyecekk şeklinde belirlenmişti. Ancak Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle bu süre resmen değişti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya