Emlak Haberleri

Recep Tayyip Erdoğan “Türkiye yeni bir başarı hikayesi yazacaktır”

Bankalar tarafından sunulan uygun kredi imkanlarıyla konut satışlarında rekor seviyeye ulaşıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye yeni bir başarı hikayesi yazacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’ndan sonra önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan’da yaşanan  patlama sebebiyle dost ve kardeş Lübnan halkına başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

Dünya’da yer alan habere göre; Merkez Bankası döviz rezervinin 28 milyar dolardan 90 milyar doların üzerinde seyrettiğini söyleyen Erdoğan, bir ara bu rakamın 135 milyar dolara kadar yükseldiğini açıkladı.

AK Parti iktidara geldiğinde IMF’ye olan borcun 23,5 milyar dolar olduğunu hatırlatan Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu:

“Biz, bunu 2013 Mayıs’ında sıfırladık. Türkiye’nin şu anda IMF’ye borcu yok ama birileri de avucunu ovuşturuyor, ana muhalefet partisi. ‘IMF’ye gidecekmişiz, bir şeyler isteyecekmişiz.’ Boşuna avucunuzu ovuşturmayın, biz o kapıları kapadık. IMF, bizden 5 milyar dolar borç istedi. O zaman ekonomiye bakan zat, geldi bana ‘Sayın Başbakanım verelim mi bu borcu?’ dedi. ‘Verin, bugün borç alan, yarın talimat alır.’ dedim. Şimdi parti kurmuş, bize ekonomi dersi veriyor. Önce bunları herkesin görmesi lazım.”

“Türkiye yeni bir başarı hikayesi yazacaktır”

Son dönemde sağlanan finansmana erişim kolaylıkları ve uygun kredi imkanlarıyla konut satışlarında rekor seviyeye ulaşıldığını söyleyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:
“Kredi büyümesinde görülen hızlanmaya karşılık bankacılık sektörümüz, güçlü sermaye yapısı, aktif kalitesi ve karlılık oranları ile oldukça sağlıklı bir görünüme sahiptir. Sektörün, sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 19,5 ile yüzde 8 olan yasal asgari oranının oldukça üzerindedir. Yabancı para açık pozisyonu kaynaklı kur riski bulunmayan sektörün, tahsili gecikmiş alacakları da sürdürülebilir seviyelerdedir. Türkiye ekonomisi artık tüketim yerine üretimi önceleyen, ithalata bağımlı değil ihracat odaklı yapısıyla küresel değer zincirine daha entegre olan ve daha fazla katma değer üreten bir model ile yoluna devam edecektir. Salgın sonrasında oluşan yeni dünya düzeninde Türkiye, coğrafi konumu, lojistik ağ bağlantıları, üretim kapasitesi, insan kaynağı, bilgi ve becerisini kullanarak yeni bir başarı hikayesi yazacaktır.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya