Emlak Haberleri

Rezerv alan temini ve konut inşaatları hızla yapılacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir’deki depremin ardından yoğun şekilde rezerv alan temini çalışmalarının yapıldığını söyledi ve rezerv alanlarla birlikte hemen enkazların kaldırılacağını, ardından inşaat çalışmalarına başlanacağını belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir AFAD Koordinasyon Merkezinde brifing aldıktan sonra depremin ardından yapılan çalışmalar ve son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Seferihisar ilçesinde cuma günü 14.51 itibarıyla merkez üssü Ege Denizi 17,26 kilometre açıklarında 6,6 şiddetinde bir deprem meydana geldiğini anımsatan Erdoğan, “Bu deprem neticesinde şu an itibarıyla 37 vefatımız var, 885 yaralımız var. Bunlardan 667’si taburcu olmuş vaziyette. 218 vatandaşımızın şu anda tedavisi devam ediyor. 8 yoğun bakım var, bunların içinde 3 tane ağır hastamız var ve şu ana kadar enkazdan kurtarılan vatandaşlarımızın sayısı 103” diye konuştu. Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; tüm bu süreci başta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay olmak üzere bakanlar, kurum yöneticileri ile Kızılay ve AFAD gibi kurumların takip ettiğini vurgulayan Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun rahatsızlığı sebebiyle bakan yardımcısının görev aldığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İzmir Valimiz, süreci sürekli benimle de irtibat halinde koordine etti. Belediye Başkanımız aynı şekilde bu sürecin içerisinde o da yer aldı” dedi. Erdoğan, Binali Yıldırım ve diğer  İzmir  milletvekillerinin de süreci yakından takip ettiğini, AK Parti Genel Başkan Yardımcılarının da enkazların olduğu bölgelerde görev aldıklarını dile getirdi.

AFAD’ın Sakarya, Bursa ve Afyonkarahisar’dan birer adet olmak üzere 3 mobil koordinasyon aracıyla burada görev yürüttüğünü dile getiren Erdoğan, “Bölgeye toplam 35 adet mobil baz istasyonu sevk edilmiş olup, 25 adeti burada kurulmuş durumda. Yani bu noktada da herhangi bir sıkıntı söz konusu olmadı. Bütün bunların yanında 24 milyon şu ana kadar ödenek gönderdik ki ihtiyaca göre Valimizin koordinesinde yapılacak taleple bakanlarımızın yapacağı taleple bunun sürekli olarak devamı söz konusu” diye konuştu.

Burada yoğun şekilde rezerv alan temini çalışmalarının yapıldığına dikkat çeken Erdoğan, “Bu rezerv alan çalışmalarıyla birlikte de süratle enkaz kaldırma çalışmalarımız devam edecek. Enkaz kaldırma çalışmalarımız devam ederken bir taraftan da nerede rezerv alan var, bu çalışmaları yapıp bu rezerv alanlara göre de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız buralarda hemen süratle adımları atacak. Elazığ ve Malatya deneyimini aynen burada da inşallah değerlendireceğiz” açıklamasında bulundu.

Erdoğan, rezerv alanlarla birlikte hemen enkazların kaldırılacağını, ardından inşaat çalışmalarına başlanacağını dile getirerek, “Süratle inşallah en kısa zamanda bu inşaat çalışmaları ile birlikte bu enkazda evleri yıkılan vatandaşlarımız için en kısa sürede bu evler yapılıp, vatandaşlarımızın da buralara taşınmasını inşallah sağlamış olacağız.” dedi.

Fakat bu süre içerisinde değişik yerlerde kiralık ev bulan vatandaşlara kiraları ödenerek, oralara yerleşmelerini sağlayacaklarına vurgu yapan Erdoğan, halkın zarar gören eşyalarının bedellerinin de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca ödenerek, vatandaşlara en ufak bir sıkıntı yaşatılmayacağını kaydetti.

Erdoğan, şu şekilde konuştu:

“Bunu Elazığ’da da yaptık, Malatya’da da yaptık, bu tür depremlerin olduğu yerlerde bunların hepsini yaptık. Burada da aynı şekilde bunu yapmak suretiyle bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kaldı ki bunların dışında elimizde konteynırlarımız var. Bu konteynırları da uygun olan yerlere yerleştirmek suretiyle vatandaşlarımızın buralarda, bu konteynırlarda yaşam imkanını da sağlamak suretiyle adımlar atabiliriz. Bu konu ile ilgili aynı şekilde hazırlıklarımız var ve burada da bir tereddüdümüz söz konusu değil. Gerek AFAD, gerek Kızılay her türlü yemek ihtiyacını, vesairesini zaten karşılama imkanına da sahip. Burada hamdolsun havalar şu anda güzel o da bizim için ayrı bir avantaj bu imkanı da gayet iyi bir şekilde değerlendirerek bu süreci işleteceğiz.”

– “Yurtlarımızda aileleri misafir edecek imkanlarımız da var”

İzmir’de bir hafta süreyle eğitim öğretime ara verilmesi kararı alındığını, konuyla ilgili gereken açıklamanın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapıldığını dile getiren Erdoğan, yaşanan artçı depremlerin de altını çizerek, sonrasında durumun ne olacağıyla ilgili “Bir hafta sonra Milli Eğitim Bakanlığımız gerekli değerlendirmesini yapmak suretiyle eğer uzatmak gerekirse uzatılabilir, ‘gerek yok eğitime devam edelim’ denirse eğitime devam ederiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Yurtlarımız var, bu yurtlarımızda yoğun bir şekilde aileleri misafir edecek imkanlarımız da var. Bu konuda da vatandaşlarımızın, ‘Biz bu öğrenci yurtlarında kalabiliriz’ demeleri halinde Valilik, AFAD koordinesinde buralarda da kendilerini misafir etme imkanımız var. Burada bol miktarda yurt kapasitemiz var. Bu konuda da bir sıkıntı söz konusu değil. Şu anda 3 bin kadar çadırı Kızılay ve AFAD İzmir’e getirdi, bunlar şu an hazır vaziyette. Bir kısım vatandaşlarımız zaten bu çadırlarda kalıyorlar ve bu çadırlarla birlikte de ciddi bir sıkıntıyı da aşmış bulunuyoruz.”

Depremde vefat eden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyen Erdoğan, açıklamalarının ardından incelemelerde bulunmak üzere çalışmaların yürütüldüğü enkaz alanına geçti.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya