Emlak Haberleri

Rusların Türkiye ilgisi tam gaz!

Rusya merkezli birçok ambargodan etkilenmemek amacıyla ofislerini Türkiye’ye taşıyor. Aynı zamanda otel satın alarak turizm sektörüne de adım atmaya başlayan Rus şirketler, beyaz yakalı çalışanları için de ev arayışında. 

Rusya ve Ukrayna arasında süren savaş iki ülke vatandaşlarını Türkiye’de konut alımına yönlendirirken, son dönemde özellikle Rusya merkezli birçok ambargodan etkilenmemek amacıyla ofislerini Türkiye’ye taşıyor. Aynı zamanda otel satın alarak turizm sektörüne de adım atmaya başlayan Rus şirketler, beyaz yakalı çalışanları için de ev arayışında.

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, ülkede faaliyette bulunan pek çok şirketin Türkiye’ye yönlenmesine neden oldu.

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak, Realtyplus Franchising Kurucu Ortağı Özhan Carda ve Inhouse Global Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ergüven konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İşte sektör temsilcilerinin o açıklamaları…

“Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, konuyla ilgili açıklamasında “Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan Rusya, savaşla birlikte yaptırımlara maruz kalınca ticari operasyonlarını yürütmekte ve ihracat yapmakta zorlanıyor” ifadelerini kullandı ve bu zorlukları aşmak amacıyla bir kısmının Türkiye’de gelip, ofis ve şube açtığını; perakenden lojistiğe uzanan geniş bir alanda gelişlerin olduğunu belirtti.

Diğer taraftan, Rusya’ya yönelik faaliyette bulunan bazı uluslararası şirketlerin de Türkiye’de ofis açtığına dikkat çeken Akbal, “En az 1 yıllık operasyonlarını Türkiye’den yürütecekler. Böylece beyaz yakalılar da geldi. Bu çalışanları için de bizden daire bulmamızı isteyen şirketler var” diye konuştu.

Dünya’dan Leyla İlhan’ın haberine göre; Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak da savaşla beraber yabancı şirketlerin Türkiye’ye yükselen ilgisinin altını çizdi. Ukrayna’dan teknoloji şirketlerinin, Rusya’dan ise daha çok ithalat ve ihracatla uğraşan firmalardan talep geldiğine dikkat çeken Bucak, Ukrayna’dan teknoloji şirketlerinin, Rusya’dan ise daha çok ithalat ve ihracatla uğraşan firmalardan talep geldiğin aktardı.

Bucak, Türkiye’de resmi prosedürlerin zorluğu, kullanıma hazır ofis sıkıntısı, yüksek ofis fiyatları ve Türk çalışan bulundurma zorunluluğu sebebiyle çok sayıda şirketin rotasını Dubai’ye kaydırdığına vurgu yaparak, şirketlerin Türkiye’ye sağlayacağı katkıya odaklanılmasının öneminin altını çizdi. Bucak, konuyla ilgili açıklamasını “Bu amaçla Türkiye ekosistemine çok iyi katma değer sağlayacak şirketlerin seçilmesi amacıyla bürokrasi analizi yapacak komite oluşturulabilir. Örneğin teknoloji, startup gibi alanlarda firmalara kolaylık sağlanabilir” ifadelerini kullanarak tamamladı.

Realtyplus Franchising Kurucu Ortağı Özhan Carda da, Rusya’da Ar-Ge departmanı olan bir şirketin merkezini Türkiye’ye kaydırmaya başladığına vurgu yaparak, “Onların da çalışanları için gayrimenkul arayışı var. Ukrayna ve Rusya’da merkezi olan şirketler en yakın nokta olarak Türkiye’yi tercih ediyorlar” açıklamasında bulundu.

Inhouse Global Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ergüven, Rusya’ya yönelik uzayan ambargo sürecinin Rus şirketlerin yönünü Türkiye’ye çevirdiğine dikkat çekerek “Bizden de depo ve fabrika alanı gibi istekleri oluyor” dedi ve fabrika için İstanbul, İzmit, Bursa, Çorlu ve Tekirdağ’a bakarken aynı zamanda otel satın alma ve işletme gibi turizm alanına da yatırım gerçekleştirenlerin olduğunu aktardı.

Şirketlerin yanı sıra Avrupalı markaların çekilmesiyle işini kaybeden Rus beyaz yakalı grubun da Türkiye’de iş bakmaya geldiğine vurgu yapan Ergüven, “Çünkü Ukraynalılar birçok Avrupa ülkesi tarafından kabul edilirken, Ruslar için böyle bir imkan yok. Bu nedenle Türkiye’yi tercih ediyorlar” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya