Emlak Haberleri

Rusya-Ukrayna savaşı konut fiyatlarını arttırdı!

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sebebiyle Antalya’daki emlak piyasasında dalgalanmalar yaşanıyor. Her iki ülke vatandaşlarının da talebinin yoğun olduğu Antalya’da kira bedelleri 3-4 kat arttı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sebebiyle Antalya’daki emlak piyasasında dalgalanmalar yaşanıyor. Her iki ülke vatandaşlarının da talebinin yoğun olduğu Antalya’da kira bedelleri 3-4 kat arttı.

Rus ve Ukraynalı vatandaşlar, tatil için yöneldikleri Antalya’ya artık yetleşiyor. 2021’in 1 Ocak- 21 Aralık tarihlerinde Antalya’ya hava yolu ile gelen 9 milyon 2 bin 217 turistin, 3 milyon 586 bin 928’i Rus, 1 milyon 271 bin 672’si ise Ukrayna vatandaşı oldu. Ukraynalılar sık sık tatil için tercih ettikleri turizm cennetine artık yerleşmek için geliyorlar. Aileleriyle beraber gelen Ukrayna vatandaşlarının bir bölümü yakınlarının yanına yerleşiyorken, geliri yüksek olan kesim ise gayrimenkul almaya ya da kiralamaya yöneliyor.

TÜİK tarafından açıklanan resmi rakamlara göre, yabancılara yapılan konut satışları Mart 2022’de 2021’in Mart ayına göre yüzde 31 arttı ve 5 bin 567 oldu.

Yabancılara yapılan konut satışlarında zirveye 2 bin 245 konut satışı ile İstanbul yerleşti. Megakent İstanbul’u 1.434 konut satışı ile Antalya takip etti. Mart’ta Rus vatandaşları Türkiye’den 547, Ukraynalılar ise 168 konut satın aldı.

KİRALAR YÜKSELDİ

Salgının ardından turizmin cenneti Antalya’da konuta ciddi bir talep olduğuna dikkat çeken Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Ayanoğlu, “Özellikle Rusya-Ukrayna savaşı sonrası, Ruslar ve Ukraynalılar tarafında hem satın alma, hem de kiralama ile ilgili talep artmış durumda” açıklamasında bulundu. Salgın sürecinde konut kredisi faizlerinin düşürülmesiyle Antalya’ya talebin arttığını ve konut stokunun tükendiğini belirten Mustafa Ayanoğlu, Rus ve Ukraynalıların talepleri de eklenince bu durumun kira fiyatlarını ciddi anlamda yükselttiğini vurguladı.

“Arz-talep dengesi bozuldu. 3 bin TL’ye verilen evler 9 bin, 10 bin, 20 bin, 40 binlere varan kira rakamları telaffuz edilmeye başlandı” ifadelerini kullanan Ayanoğlu, talepteki yükselişle, insanların birbirinden etkilenmesiyle kiralarda aşırı bir artış olduğunu aktardı.

Yüzde 29’luk oranla Antalya’nın en faza göç alan şehirlerden olduğuna dikkat çeken Ayanoğlu, savaşın etkisiyle göçün de arttığını belirtti.

“Daha önce 2 bin-2 bin beş yüz lira olan boş evler evler şu an 8-10 bin lira. Mobilyalı evlerde ise fiyatlar 40 bin liraya çıktı” diye konuşan Ayanoğlu, yabancıya konut satışının hızlı bir şekilde yükseldiğini, özellikle Irak ve İranlıların, son dönemlerde ise Rus ve Ukrayna vatandaşlarının ev almaya başladığını dile getirdi.

SAVAŞ FİYAT YÜKSELİŞİNİ TETİKLEDİ

Antalya’da salgın sürecinde inşaatların durması ve şehrin büyük göçle karşılaşmasının ardından fiyatların yükseldiğine dikkat çeken Antalya Emlakçılar Odası Başkanı İsmail Çağlar, kentte nüfusun yükselmesi ve fazla göçle beraber kiralık konut bulmanın zor hale geldiğini dile getirdi.

Çağlar, “Son dönemlerde bu ülkelerden kente büyük göç oldu. Özellikle yabancı yatırımcıların kentten yoğun bir şekilde arsa konut alması ile piyasada ciddi artış var. Burada mağdur olan yerli halk. Kiralar ödenemez duruma geldi. Özellikle öğrenci ve yeni evlenecek vatandaşlarımız bu artışlardan en fazla mağdur olan kesim. Kart bastırıp ben emlakçıyım diye sokağa çıkanlar var. Ve bu durum insanların ciddi mağduriyetine sebep oluyor. İnsanları kandıranların önüne geçilmeli. Bununla alakalı devletimizin bir yasa çıkarması lazım. Avrupa’da olduğu gibi herkesin bir emlakçısı olmalı.” açıklamasında bulundu.

EV KİRALARI 3 KATINA ÇIKTI

Konyaaltı’nda gayrimenkul yatırım uzmanı olarak hizmette bulunan Serkan Senekçi, konuyla ilgili açıklamasında kira rakamlarına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Savaş öncesinde de Rus ve Ukraynalıların talepleri vardı. Ancak şu anda ev almak ya da kiralamak için 3-4 katı ilgi arttı. Sezonluk kiralamalar için, Antalya’da insanların evlerini boşaltıp yakınlarının evine taşınmaya başladı. Kiralar eşyalı evlerde özellikle 3’e katlandı. Konya altı ve Lara bölgesi özellikle savaş öncesi 2-3 bin lira olan daireleri, mülk sahipleri şimdilerde 8-9 bin liraya kiraya veriyor. Kiralamada 6 ya da 12 aylık peşin alınıyor. Bu geçici bir durum, Rus ve Ukraynalılar gidince eski fiyata dönmese de yarıya inecektir.”

Aylık 7-8 bin liradan başlayan fiyatlar

Habertürk’ten Cem Ali Çinkılıç’ın haberine göre; Antalya Kaş’ta gayrimenkul yatırım uzmanı olarak hizmet sunan Yıldırım Müteveli, Rusya ve Ukrayna savaşının ardından yoğunlaşan talep ve sezonun başlamasıyla kira fiyatlarının yükseldiğini vurguladı.

Müteveli, “Kaş- Kalkan tarafında özellikle sezon artışı söz konusu. Fiyatlar normalde haziran itibariyle artar. Bu yıl erken başlamış oldu ama yüksek sezon fiyatları hala geçerli değil. Kaş merkezinde eşyasız evlerde kiralar 3 bin TL’den başlıyor. Yelpaze geniş, fiyatlarda ona göre artarak gidiyor. 12 aylık kiralama yapılması halinde merkezde normal bir daireyi şu an, 7-8 bin liradan aşağı bulmak pek mümkün değil. Sezonlukta, şu an 6-7 aylık kiralamada deniz gören bir daire aylık 15- 20 TL bin civarında. Savaş sonrası Rusya ağırlıklı gelenler oldu. Savaşın seyrini bilemedikleri için genelde 6 aylık kiralama yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

KUR ARTIŞI RAKAMLARI TL’DE UÇURDU

Kaş ve Kalkan’da kiraların zaten yüksek olduğuna dikkat çeken Kalkan Remax gayrimenkul uzamanı Çetin Albayrak, “Bunun en büyük nedeni ağırlıklı olarak İngilizlerin tercih ettiği bir bölge. Rus ve Ukraynalıların gelmesinden sonra bu bölgede çok fazla bir değişiklik olmadı. Burada kiralar zaten çok fazla yüksekti” dedi ve konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bu bölgede TL’den çok Sterlin kullanılır. Özellikle bu bölgenin pandemiden sonra trend olması ile talep arttı. Savaş sonrası, Rus ve Ukraynalıların gelmesiyle Antalya merkez, Alanya gibi yerlerde ev kiraları 30 bin liralara kadar yükseldi. Hatta insanlar kendi evlerinden yakınlarının yanına taşınarak, kendi evlerini 30-40 bin liraya Rus ve Ukraynalılara kiraya vermeye başladılar. Kaş-Kalkanda kira artışı oldu ama nedeni savaş değil. Buradaki satışlar TL’yi koruma kanunu olmasına rağmen satış ve kiraların neredeyse yüzde 80’i Sterlin, dolar ve Euro üzerinden yapılıyor. Evlerin değerinde değişen bir şey yok ama döviz kurundaki artıştan dolayı fiyatlarda doğal olarak ciddi artış oldu. Kaş ve Kalkan bölgesinin yüzde 85’i İngiliz ve Alman. Kira fiyatlarının bu denli yükselmesinin yüzde 90 nedeni döviz kurunun yükselmesidir.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya