Ekonomi

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim dövize yansıdı!

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilimler döviz kurunu da hareketlendirdi. Hal böyle olunca güncel kurla otomotiv sektörü de bu durumdan payını aldı. İşte ayrıntılar…
Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilimler sonucunda otomotiv sektörü de bu durumdan payını aldı. Geçtiğimiz sene otomotiv sektöründe Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan Rusya en çok dış satım gerçekleştirdiği 10. ülke olarak listede yerini alırken, Ukrayna ise en çok dış satım yapan 23. ülke konumunda bulunuyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi tüm Dünya tarafından korkuyla takip ediliyor. Türkiye’nin savunma sanayisi, turizm, inşaat ve gıda gibi önemli sektörlerde Rusya ve Ukrayna ile anlaşmaları bulunuyor. Böylece Türkiye her iki ülkeyle de arasını bozmak istemiyor.

Türkiye’nin Ukrayna’ya yatığı ihracatlarda ilk sırada kimya sektörü ön çıkıyor. Ardından ise otomotiv, meyve sebze, çelik ve savunma sanayi sektörleri sırayı takip ediyor.

Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı dış satımlarda ise ilk sırada yaş meyve ihracatı gelirken ikinci sırada otomotiv sektörü geliyor. Türkiye’nin ekonomik durumuna kattığı değerlerle otomotiv sektörü, ülkemiz için en önemli sektörlerden bir tanesi. Türkiye otomobil ihracatında her 100 aracından 14 tanesini Almanya’ya sattı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) derlediği verilere göre, 2021 senesinde 29 milyar 342 milyon dolar ile en fazla dışsatımı otomotiv sektörü yaptı. Aynı senede Türkiye Almanya’ya 4 milyar 167.7 milyon dolarlık otomobil ihracatı gerçekleştirdi. Böylece, Türkiye otomotiv sektörünün ihracatında en büyük pazar payı Almanya’nın oldu. Türkiye’nin otomotiv sektöründeki ihracatı Almanya’nın pazar payını 14.2 olarak kaydetti.

Türkiye otomobil ihracatında her 100 aracından 14 tanesini Almanya’ya sattı. En fazla otomobil dış satımı yapılan ülkeler sıralamasında Almanya’yı, Fransa 3 milyar 371.4 milyon dolarla takip ederken, ardından 3 milyar 93.6 milyon dolar ile Birleşik Krallık geldi. İtalya 2 milyar 448.5 milyon dolarla listede dördüncü sıraya adını yazdırırken, İspanya ise 1 milyar 606.5 milyondolar ile beşinci sırada yerini aldı.

Türkiye’nin otomotiv dış satımlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde 1 milyar 227.4 milyon dolar ve Rusya Federasyonu’nda ise 706 milyon dolar seviyesini kaydetti. Böyle Rusya en önemli dış satım yapan ülkeler arasında 10. sırada konumlanırken, Ukrayna ise 220 milyon dolar ile 23. sırada yerini aldı.

Geçtiğimiz sene Rusya’nın Türkiye’den otomotiv ihracatı 2020 senesine karşı yüzde 50.9 oranında artış yaşadı. 2021 senesinde Ukrayna’nın otomotiv ihracatı ise yüzde 25 oranında yükseldi.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, Türkiye’nin otomotiv ihracatında ilk sırada yer alan Almanya’nın otomotiv sektöründeki pazar payı yüzde 14.2 oranında oldu. Fransa’nın Türkiye’nin otomotiv dış satımlarında aldığı pay yüzde 11.4 oranında oldu ve Birleşik Krallık’ın aldığı pay ise yüzde 10.4 olarak gerçekleşti.

Rusya’nın otomotiv ihracatı Türkiye’nin toplam otomotiv ihracatının yüzde 2.4 oranını oluştururken, Ukrayna’ya yapılan otomotiv ihracatı ise toplam otomobil dış satışlarının yüzde 0.75 oranını oluşturdu. Bu nedenle de Rusya ve Ukrayna’ın Türkiye otomotiv sekötrü ihracatındaki pazar payı yüde 3.1 oranında gerçekleşti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya