Emlak Haberleri

Sahte villa kiralamalarında artış var!

Koronavirüs salgını nedeniyle izole olmak isteyen vatandaşların ilk tercihi villa kiralamak oldu. Artan talep fırsatçıları harekete geçirdi. Bu dönem de sahte villa kiralamaları artış kaydetti. 

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle otel yerine villa kiralamaları bir hayli arttı. Yaşanan bu artış dolandırıcıları harekete geçirdi. Pandemiyi fırsat bilen dolandırıcılar online rezervasyon sitelerini kopyalayarak indirimli ve daha ucuz tatil yapmak isteyen vatandaşları dolandırıyor.

500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, vatandaşları, e-postalara, telefon görüşmelerine, sahte web sitelerine sosyal medyadaki paylaşımlara ve arama motorlarındaki sahte site reklamlar konusunda uyardı.

Pandemiyle geçen son bir yıl sonrasında sahil kenarlarında villaları kiralamak isteyen vatandaşların sayısı bir hayli arttı. Fakat çok sayıda vatandaş sahte web sitelerinden villa kiraladığı için mağdur oldu. Tatile çıkmak isteyen vatandaşları uyaran Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, “Sahte web sitelerinde, tipik olarak yer adı, ‘yaz’, ‘villa’ veya ‘kiralık’ gibi anahtar kelimelerin karışımını içeren ve resmi site gibi görünen adlar bulunuyor. Meşru villaların detayları genellikle başka sitelerden çalınıyor. İlk başlarda dolandırıcıların web siteleri amatör görünüyordu ve çok fazla çaba sarf edilmiyordu. Artık resmi web sitelerini kapsamlı bir şekilde kopyalıyorlar ve benzer farklı bir web sitesi adı kullanıyorlar. Dolandırıcılar, talebin arzı aşması durumunda fiyatların yükselebileceği Ege ve Akdeniz’deki popüler tatil beldelerini hedefliyor. Şüphe uyandırmamak için fiyatlar makul aralıklarda tutuluyor ve inanılmaz fiyatlar gösterilmiyor. Bir villa başka bir sitede 20 bin TL’ye mal olurken dolandırıcılar aynı villayı 12 bin TL’ye sunuyorlar.”

Villa kiralamak isteyenler ne yapmalı?

Tatil için villa kiralamak isteyen vatandaşların dikkatli olması gerektiğini söyleyen Akkoyunlu şu önerilerde bulundu:

1. Banka havalesi ile ödeme yapmaktan kaçının. Kredi veya banka kartınızı kullanın. Her zaman sanal kart ile işlem yapın.

2. Yaz aylarında tatil rezervasyonu yapmanın heyecanına kapıldığınızda hızlıca konaklamak için yer ayırmaya odaklanırsınız. Konaklamayı planladığınız bölgedeki diğer benzer villaların fiyatlarını mutlaka kontrol edin. Kiralamak istediğiniz villa diğer villalardan çok daha düşükse veya hemen rezervasyon yaptırmanız gerekiyorsa, nedenini sorgulayın. İçgüdülerinize güvenin. Gerçek olamayacak kadar iyi görünen teklifler genellikle gerçek değildir.

3. Bu amaçla açılan sahte web siteleri, gerçekte mevcut olmayan lüks villaların ve dairelerin fotoğraflarını kullanabilir. Bunlar genellikle indirimli fiyatlarla sunulur ve asla iade edilmeyen depozito gerektirir. Mümkünse, doğrudan TÜRSAB üyesi olan saygın bir seyahat şirketi ya da acentesi aracılığıyla rezervasyon yaptırın. Her zaman bilinen web sitelerini ve uygulamaları kullanın.

4. Mülkün sahibini ve ayrıntılarını öğrendikten sonra, biraz araştırma yapmak için Google’da arama yapın. Google haritalarda adresi doğrulayabilir ve sokak görünümü özelliğini kullanabilirsiniz. İlanlardaki fotoğrafların sokak görünümündeki görsellerle eşleşip eşleşmediğini kontrol edin.

5. Villa için rezervasyon yaptığınızda imzalamanız için size bir rezervasyon sözleşmesi gönderilmelidir. Bu, tatilin hüküm ve koşullarını ana hatlarıyla belirtir ve tesis adresi gibi ayrıntıları içermelidir.

6. Siz kiraladıktan sonra mülkün müsaitlik takviminin güncellenmesi gerekir. Eğer güncellenmiyorsa büyük bir ihtimalle aynı tarihlerde defalarca kez farklı kişilere kiralanacaktır.

7. Mülkün fotoğrafları için tersine görsel arama yapın. Görsele sağ tıklayın ve ‘Google içinde resim ara’ seçeneğini seçin. Aynı fotoğrafın birkaç farklı mülk için kullanıldığını görürseniz, muhtemelen bir dolandırıcılıktır.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya