Emlak Haberleri

Sanal AVM’ler geliyor!

Piyasayı yeniden canlandırmak için AVM’lerde yeni hazırlık başladı. Yeni kurulacak sistem ile her AVM kendi e-ticaret sitesini açarak bölgesinde bulunan tüketiciye satış yapacak. Bu sayede ilk etapta yaklaşık 6 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Tüm dünyayı derinden etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle 18 Mart tarihinde kapılarını kapatan 1 Haziran normalleşme sürecinde ise kapılarını ilk açan alışveriş merkezleri, yeniden başlayan kısıtlamalar nedeniyle düşen gelir kaybını engellemek ve ek istihdam yaratmak için önemli bir hamleye hazırlanıyor. Sabah’ta yer alan habere göre; Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, sanal AVM girişimini hızla hayata geçirmek için bir yazılım üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Sanal ofislerden sonra şimdi de sanal AVM

Altaş’ın verdiği bilgiye göre her AVM kendi e-ticaret sitesini yani sanal AVM’sini oluşturacak. Tüketici kendi oturduğu semte ya da mahalleye en yakın AVM’nin e-ticaret sitesine girip istediği mağazadan online alışveriş yapabilecek. Ürün AVM’nin kendi kurduğu ya da anlaştığı kurye ekipleri aracılığıyla tüketiciye ulaştırılacak. Tüketici isterse birden fazla ürün alıp evinde deneyerek kuryeye geri teslim edebilecek.

2020 yılında yaşanan sorunlar nedeniyle mağazalara verilen kira destekleriyle beraber AVM’lerin yılı gelirde yüzde 40’lık bir daralmayla yaşadıklarını, 2021 yılında da aynı olmasa da kaybın bir süre daha devam etmesini öngördüklerini söyleyen Başkan Altaş, bu modelle AVM’ler ve mağazaların gelir kaybını bir nebze olsun azaltmayı planladıklarını açıkladı.

Bu modelin özellikle kargolarda ürünleri karışan, taşıma sırasında ürünü zarar gören ya da değişim için muhatap bulmakta zorluk çeken tüketici için çok önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Altaş, “Aslında tamamen tüketici lehine bir girişim bu. AVM’yi mahallelere yayıyoruz. Bu model ayrıca ek istihdam yaratacak. Her AVM kendi moto-kurye ekibini kuracağı için tek vardiyada 3 bin, iki vardiyada ise yaklaşık 6 bin ek istihdam yaratılmış olacak” şeklinde konuştu.

Sanal ofislerden sonra şimdi de sanal AVM

Bunun aynı zamanda bir gelir paylaşımı modeli olduğunu anlatan Altaş şu ifadeleri kullandı: “Markaların internet siteleri üzerinden yapılan alışverişlerde gelir sadece genel merkeze giderken artık hem markanın franchise’ı, hem AVM hem de marka kazanacak. Bu hem alışverişi artırıcı hem de geliri paylaştıran bir model. Temassız alışveriş olanağı da sunduğu için de cazip. Bir yandan da tüketici mağduriyeti önlenmiş olacak. Tüketici ürünü sıkıntılı olduğunda kendisine yakın AVM’den satın alma yaptığı için mağazaya gidip muhatap bulabilecek.”

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya