Emlak Haberleri

Sektör temsilcileri yabancıya konut satışı rakamlarını nasıl değerlendirdi?

Yabancılara konut satışında Haziran ayında tüm zamanların en yüksek rakamları kaydedilirken, 2022’nin ilk yarısında ise Ocak-Haziran rekoru kırıldı. İşte dikkatleri çeken yabancıya konut satışı verileri…

Yabancılara konut satışında Haziran ayında tüm zamanların en yüksek rakamları kaydedilirken, 2022’nin ilk yarısında ise Ocak-Haziran rekoru kırıldı.

Yabancılara yapılan konut satışı Haziran ayında, 2021’in aynı ayına göre yüzde 81,8 arttı ve 8 bin 630 olarak gerçekleşti. Bu rakam tüm zamanların en yüksek aylık verisi oldu.

Bundan önceki zirve 7 bin 841 adet satışla Aralık 2021’de yaşanmıştı. Geçtiğimiz ay yabancıların toplam satıştan aldığı pay ilk defa yüzde 5’i aştı ve yüzde 5,7’ye yükseldi.

Ocak-haziran döneminde yabancılara yapılan konut satışları yüzde 72,7 yükseldi ve 35 bin 383 oldu. Bu süreçte bütün zamanların en yüksek Ocak-Haziran verisi kaydedildi.

Peki sektör temsilcileri yabancıya konut satışı rakamlarını nasıl değerlendirdi? İşte sektör temsilcilerinin o açıklamaları…

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, yabancıya konut satışıyla ilgili gerçekleştirdiği açıklamasında, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın sürmesinin yabancıya konut satışlarında tarihi zirvenin görülmesini sağladığını vurguladı.

Aylık bazda 8 bin 630’a çıkan yabancıya satış miktarının 1.887 adedinin Rus vatandaşlarına gerçekleştirildiğinin altını çizen Nazmi Durbakayım, İran ve Irak vatandaşlarının yoğun alımlarının da devam ettiğini belirtti.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt da yaz mevsimi olmasına karşın yerli ve yabancıya yönelik konut satışlarının yüksek geldiğine dikkat çekti ve “Konut satın alımında 250 bin dolar olan vatandaşlık bedelinin 13 Haziran itibarıyla 400 bin dolara çıkacağının açıklanmasından sonra yoğun bir satın alma süreci oldu” diye konuştu. Özyurt, yabancıların fiyat yükselişinden etkilenmemek amacıyla ciddi oranda alım gerçekleştirdiğini aktararak bunun rakamlara yansıdığını da dile getirdi.

YABANCIYA SATIŞTAN DEV DÖVİZ GİRDİSİ

Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır ise yabancılara yönelik satışlardaki yükselişin altını çizerek, “Gayrimenkul sektörü dünyanın en güvenli yatırım aracı. Ülkemiz için ise çok büyük bir döviz girdisi. Ayrıca cari açığın kapatılması için de önemli bir kalem oluşturuyor” ifadelerini kullandı ve bu sebeple yabancı gayrimenkul yatırımcılarının önemsendiğini ve Türkiye’ye gelmelerini memnuniyetler karşılandığını dile getirdi. Bahadır, yükselişin senenin geri kalanında da sürmesini beklediklerini belirtti.

TÜRKİYE, ULUSLARARASI YATIRIMCILARIN RADARINDA

Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün de Türkiye’nin uluslararası konut yatırımcılarının ilgi odağı olmayı sürdürdüğüne dikkat çekerek, gözde şehirlerin ise megakent İstanbul ve başkent  Ankara  olduğunu aktardı.

Antalya’da yabancılara yapılan satışın yüzde 146,5 yükselişle 9 bin 836 adede ulaştığının altını çizen Selman Özgün, hem ülke genelinde hem de il özelinde yüksek satış rakamlarının süreceğini düşündüklerinin altını çizdi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya