Emlak Haberleri

Sektör temsilcilerinin kiralarla ilgili o açıklamaları…

AVM’ler son zamanlarda kira tartışmalarıyla gündemden düşmüyor. AYD Başkanı Hüseyin Altaş, sosyal konutlar ve ticari gayrimenkul kiralarının ayrıştırılması gerektiğinin altını çizdi.

Perakende Günleri bu sene “Dijital Dönüşüm” ana temasıyla Haliç Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Programın açılışında düzenlenen basın toplantısına Türkiye Alışveriş Merkezleri Ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Başkanı Alp Önder Özpamukçu, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, Zincir Mağazalar Derneği (ZMD) Başkanı Serhan Tınastepe, Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Galip Aykaç, Tescilli Markalar Derneği (TMD) Başkanı İzzet Stamati, Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) Başkanı Melih Şahinöz katılım gösterdi.

BMD Başkanı Sinan Öncel ve AYD Başkanı Hüseyin Altaş programda dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Sinan Öncel, AVM kiralarına değinirken, Hüseyin Altaş konut kiralarıyla ilgili konuştu.

Peki Sinan Öncel ve Hüseyin Altaş neler söyledi? İşte sektör temsilcilerinin kiralarla ilgili o açıklamaları…

– “Alışveriş merkezlerinde ciro kirası olması sebebiyle, çok daha az mağduriyet yaşandığını düşünüyorum”

BMD Başkanı Sinan Öncel konuşmasında kira yükselişleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Öncel, “Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda gerek konut, gerek cadde, gerekse alışveriş merkezlerindeki kira artışlarına oransal anlamda bir sınır getirilmesi, ama bunun karşılığında da mülk sahiplerinin gelir vergisi oranının azaltılması konusunda bir öneride bulunmuştuk” diye konuştu ve
geçen dönemlerde cadde mağazalarında ciro kirası olmadığı için, kira anlaşmazlıklarının yüksek olduğuna vurgu yaptı.

AVM’lerde ise ciro kirası olması nedeniyle, çok daha az mağduriyet yaşandığının altını çizen Öncel, çünkü perakende sektörü şu anda gerçekleştirilen anketlere göre fiyat yükselişleriyle birlikte geçtiğimiz seneye göre epey yukarıda seyrettiğine dikkat çekti.

-“Sosyal konutlar ile ticari gayrimenkul kiraları ayrıştırılmalı”

AYD Başkanı Hüseyin Altaş ise programda yaptığı açıklamasında, sektör olarak birinci ve öncelikli konularının ticari gayrimenkul kira rejimi oluşturmak olduğuna vurgu yaptı ve “Sosyal konutlar ile ticari gayrimenkul kiralarının ayrıştırılmasının gerektiği kanaatindeyiz. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda olduğu gibi ticari gayrimenkul kira rejiminin ülkemizde de düzenlenmesi gerektiğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya