Emlak Haberleri

Site yönetiminin gider kalemlerindeki artış büyük rol oynuyor!

Site, apartman ve tesis yönetimi yazılımı Senyonet’in Türkiye genelindeki 280 bin konuttan derlediği veriye göre konut sitelerindeki aidatlardaki artış oranı yüzde 51,98’e ulaştı ve %39,33 olan Haziran kira artış oranını da geride bırakmış oldu.

İstanbul Planlama Ajansı’na göre mega kent İstanbul’daki kiralık evlerde ortalama kira bedeli 6 bin 360 TL’ye çıkarken Haziran ayı kira artış oranı ise yüzde 39,33 oldu.

Site, apartman ve tesis yönetimi yazılımı Senyonet’in ülke genelinde toplamda 280 bin konuttan elde ettiği verilere göre ise aidatlardaki artış oranı %51,98’e çıktı. Senyonet CEO’su Mehmet Yıldızdoğan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada bu artışta yaklaşık yüzde 70 ile personel giderlerinin en büyük paya sahip olduğunu dile getirerek, özellikle asgari ücretteki artışın büyük rol oynadığını söylüyor.

Artış Kira Artış Oranını Geçti

Mehmet Yıldızdoğan yaptığı açıklamada bahçe ve havuz gibi ortak yaşam alanlarının giderleri ile güvenlik maliyetinin fazla olması, büyük sitelerdeki ortalama aidat artışının daha yüksek olmasına sebep olduğunu söyledi.

Site Yönetiminin Gider Kalemlerindeki Artış Büyük Rol Oynuyor

Senyonet, konut sakinleri için de aidatlarını mobil şekilde ödeme imkanı sunarak, yönetimsel süreçlerin takip edilmesini ve operasyonel süreçleri de kolaylaştırıyor. Uygulamadan analiz edilen söz konusu verilere göre site ve apartman yönetim giderlerinin yüzde 70’lik kısmına yakınının, personel maliyetinden oluştuğunu dile getiren Senyonet CEO’su Mehmet Yıldızdoğan, yönetim giderlerinin büyük kısmını oluşturan asgari ücrete yapılan zamla beraber düşünüldüğünde aidatlardaki artışın yüzde 51,98’e çıkarak, kira artış oranını da geçmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Resmi olarak açıklanan TÜİK verilerine göre Haziran 2022 tarihi itibariyle yüzde 73,50’ye çıkan enflasyonla beraber düşündüğümüzde diğer yönetim giderlerinde de oldukça büyük artışlar görüldü. Her ne kadar aidat artışı, kira artış oranından fazla olmuş olsa da ne yazık ki söz konusu artışların bile şu anki haliyle site ve apartman giderlerini karşılamaya yetmediğini kaydetti.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya