Emlak Haberleri

Sitedeki mağazalardan ortak giderli olanlar!

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde sitede dükkanı olanların hangi ortak giderlerden sorumlu olduğunu ve hangi masrafları ödemelerinin gerektiğini kaleme aldı. 

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde sitede dükkanı olanların hangi ortak giderlerden sorumlu olduğunu ve hangi masrafları ödemelerinin gerektiğini kaleme aldı. 

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper’e bir okuyucusu, 101 daireli bir sitenin altında bağımsız girişe sahip dükkanı olduğunu, aidat ve ortak alan giderleri için kendilerinden para alındığını aktardı. Okuyucu, neleri ödemekle yükümlü olduklarını sordu.

Peki konut sitelerinde dükkanı olan kişiler hangi ortak giderlerden sorumlu? İşte ayrıntılar…

Kat Mülkiyeti Yasası’na değinerek okuyucusunun sorusunu yanıtlayan Tamer Heper, kanunda “Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.” ifadelerinin yer aldığına dikkat çekti.

Buna göre, dükkan sahibinin, binadaki asansör, kapıcı ve temizlik giderlerini katılım miktarı kadar ödeyeceğini belirten Heper, yönetim planlarında bu ve benzer alanlar için önlemler alınmış olabileceğine de vurgu yaptı.

***

“Bu hükümler zemin kattaki daireler için asansör giderine katılmayacakları yönünde de olabilir” diyen Tamer Heper, bu durumda bağımsız bölüm maliklerinin bu kesime ait olan ortak gideri ödemeyeceğini belirtti. Heper, ancak yönetim planında böyle bir muafiyet bulunmuyorda, Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 20’nci madde hükümlerine göre bütün ortak giderlere katılacağına dikkat çekti.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya