Emlak Haberleri

Sitelerde genel kurul olmadan zam yapılamaz!

Artan konut fiyatlarına gelen zamlar yetmezmiş gibi vatandaş fahiş şekilde artan aidat ücretlerine de yetişemiyor. Peki site yönetimi kafasına göre aidat ücretine zam yapabilir mi? Site aidat ücretlerinde ne zaman indirime gidilecek? İşte detaylar…

Son dönemde sitelerin aidat ücretleri ile fahiş şekilde artan kiralar arasında yarışma başladı. Son bir yıldaki % 100’ün üzerindeki artış ile İstanbul’daki bazı sitelerde aidat ücretleri 10. 000 TL’nin üzerine çıkmış oldu.

Artan kiralar ve aidatlar sebebiyle barınacak yer bulmakta zorlanan vatandaş ise kapı kapı daha uygun fiyatlı konut aramaya çalışıyor.

Pek çok ev sahibi, kiracılar gibi aynı şekilde yüksek iadatlardan şikayetçi durumda. Site yönetimleri artışa gerekçe olarak artan giderleri, personel maaşlarını ve aynı zamanda tesislerin artan bakım maliyetlerini sebep olarak gösteriyor.

KONU TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NE TAŞINDI

Fakat keyfi aidat artışı yapıldığına yönelik şikayetler giderek artınca ev sahipleri birçok derneklere üye olup ardından ise harekete geçti. Aidat mevzuatı ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ve bakanlıklara yeni düzenleme isteği gitti.

Yönetmelik için ilgili bakanlıklar ve Meclis’e konunun ulaştığını söyleyen ve NTV’ye konuşan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç, “Bu kadar yoğun toplu yaşam alanının, tesisinin olduğu sitelerin hala 1965 yılında yazılmış yönetmeliğe tabii tutulması kat maliklerine aynı zamanda halkımıza zarar veriyor” ifadelerini kullandı.

“HER ÖNÜNE GELEN SİTE YÖNETİCİSİ OLUYOR”

Tüm bu konuların yanında site yönetimlerinin profesyonelleşmesi konusuna da değinen Güvenç, “Türkiye genelinde her önüne gelen site yöneticisi olabiliyor. Sektörde belirli bir standart oluşmamış” ifadelerini kullanıp, profesyonel yönetim şirketlerinden destek alınması gerektiğini söyledi.

“GENEL KURUL OLMADAN ZAM YAPILAMAZ”

‘Bir sene içerisinde yönetim kaç defa zam yapabiliyor’ sorusu da aynı şekilde netlik kazandı. Kentsel Tesis Yönetim Derneği Başkanı Suat Sandalcı, bu konuya yanıt verdi. Herhangi bir yönetimin kendi isteği ile artış yapma hakkı olmadığını söyleyen Sandalcı, “Yönetim ciddi bir enflasyon gideri yaşandığını görüyorsa ya da düşünüyorsa olağanüstü genel kurula gidip bütçe revizyonu yapmak zorundadır” şeklinde konuştu.

Fakat genel kurul toplantılarına kişi katılımının az olması, az sayıda kişi ile alınan kararlara tüm site sakinleri uymak zorunda kalıyor.

EDİTÖR NOTU: Bu haber 28 Temmuz 2022 tarihinde saat 13.00’te yazılmıştır. An itibarıyla dolar kuru 17,91 Türk Lirası, euro 18,31 Türk Lirası, altının gramı ise 1015 Türk Lirası değerinde.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya