Emlak Haberleri

Sitelerde yönetim kendi kararlarıyla değişiklik yapabilir mi?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde sitelerde yönetimin kendi kararlarıyla değişiklik yapıp yapamayacağını kaleme aldı. İşte Tamer Heper’in o yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde sitelerde yönetimin kendi kararlarıyla değişiklik yapıp yapamayacağını ve kat malikleri toplantısında az sayıda katılımcıyla karar alınıp alınamayacağını kaleme aldı.

Tamer Heper’e bir okuyucu, üç bloklu sitede oturduğunu aktararak site yönetiminin su deposunu yetersiz bulması sebebiyle binanın altına su deposu yapmak istediğini belirtti. Yaptığı araştırmaların ardından, binaların çok yaşlı olması sebebiyle temellerin ek bir yükü kaldıramayacağını öğrendiğini aktaran okuyucu şu iki soruyu yöneltti:

“Yönetim kendi kararıyla bu depoyu yapabilir mi? Kat malikleri toplantısında az sayıda katılımcıyla bu karar verilebilir mi?

Peki sitelerde yönetim kendi kararlarıyla değişiklik yapabilir mi? İşte ayrıntılar…

“Okuyucum teknik kimselerle konuşmuş, temelin buna dayanamayacağı yanıtını almış. Deponun orada yapılmaması için bundan daha geçerli bir neden olur mu?” ifadelerini kullanan Tamer Heper, binanın altının ya sığınak ya da katlara ait depo veya kapıcı dairesi olduğuna dikkat çekti. Yani bu alanların ortak olduğunu vurgulayan Heper, ortak alanların amacı dışında kullanılamayacağını aktardı.

Sayı ve arsa payı olmadan ilk kat malikleri toplantısının olmayacağının altını çizen Heper, “Birinci toplantının geçerli bir toplantı olabilmesi için bağımsız bölüm sayısına göre sayı ve arsa payını sağlamak şart” diye konuştu.

***

Tamer Heper, “Şimdi ortak mahallerin değişik amaçla kullanılabilmesi için gerekli şartı söyleyeyim” diyerek, bütün bağımsız bölümlerin imzalı izninin gerektiğini belirtti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya