Emlak Haberleri

Sitelerin yönetim kurulu toplantılarındaki malikler kaç oy kullanabilir?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde sitelerin yönetim kurulu toplantılarındaki maliklerin oy kullanma hakkını kaleme aldı. İşte Tamer Heper’in o köşe yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde sitelerin yönetim kurulu toplantılarındaki maliklerin oy kullanma hakkını kaleme aldı. Tamer Heper’e bir okuyucusu, site yönetim planlarında bir şahsın kullanacağı oy sayısının tüm oyların 3’te 1’nden fazla olamayazağının yazdığını belirtti. 246 haneli bir yazlık site için soruyu yönelttiğini belirten okuyucu, bir kşinin kullanacağı oy sayısının 246 hanenin 3’te 1’i mi yoksa genel kurula katılım gösteren kişi sayısının 3’te 1’i mi olduğunu sordu. 

Peki sitelerin yönetim kurulu toplantılarındaki malikler kaç oy kullanabilir? Oy kullanım sayısı neye göre belirleniyor ve nasıl hesaplanıyor? İşte ayrıntılar ve Tamer Heper’in o soruya verdiği yanıt…

Tamer Heper, okuyucusunun sorusunun cevabının Kat Mülkiyeti Kanunu’ndaki 31. maddede yer aldığını belirtti. Heper, maddenin konuyla ilgili bölümünü şu şekilde açıkladı:

“Anagayrimenkulde birden ziyade bağımsız bölümü olan kat maliki, her bağımsız bölüm için ayrı bir oy hakkına sahiptir. Bununla beraber onun malik olduğu bağımsız bölümlerin sayısı ne olursa olsun sahip olacağı oy sayısı bütün oyların üçte birinden fazla olamaz.”

Bir kişinin toplam bağımsız bölüm sayısında birçok bağımsız bölümün sahibi olabileceğine dikkat çeken Tamer Heper, 10 bağımsız bölümlü bir binada 5 bağımsız bölümün sahibi olan kişinin oy sayısının 5 olmayacağını belirtti. Heper, bu kişinin yalnızca 3 oy kullanabileceğini dile getirdi.

Tamer Heper, okuyucunun yaşadığı sitede 246 bağımsız bölüm olmadı sebebiyle bir kişinin oy sayısının 82 olduğunu belirtti. Bu hesaplamanın toplantıya katılım gösterenlerin üçte birini değil, bütün bağımsız bölümlerin 3’te 1’i olduğunu aktaran Heper, bu durumun yönetim planı hükmü değil yasa hükmü olduğunu belirtti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya