Emlak Haberleri

Son 10 yılda kentsel dönüşüm arttı!

Kentsel dönüşüm çalışmalarının toplam hacmi 10 senede 21 milyar 9 milyon TLY’yi geçerken bu süre içinde 1.7 milyon konut dönüşüm kapsamına alındı, yapı sahiplerine ise 5 milyar liralık kira desteğinde bulunuldu…,

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 10 senede riskli alanlar, yeni yerleşim yerleri olarak belirlenen rezerv yapı alanlarıyla riskli yapıları kapsayan toplam 1 milyon 709 bin bağımsız birimde tespit, tahliye, yıkım, uzlaşma ve yenileme faaliyetlerini hayata geçirdi. Bütün kentsel dönüşüm faaliyetleri için yaklaşık 21 milyar 9 milyon lira harcama yapıldı.

Kentsel dönüşümde 10 sene geride bırakılırken, Bakanlık tarafından, sağlıksız, riskli yapıların oluşturacağı can ve mal kaybının engellenmesi için çalışmalara hız kesmeden devam ediliyor.

Peki kentsel dönüşümde son durum ne? 2022’de kaç konut yenilenecek? İşte ayrıntılar…

Son zamanlarda ülke genelinde yaşanan afetlerin olumsuz etkilerinin giderilmesi için Muğla, Kastamonu, İzmir, Antalya, Rize, Bartın, Artvin, Elazığ, Giresun ve Malatya’da gereksinim duryulan konut, ticaret ve diğer yapılar inşa ediliiyor ve vatandaşlara teslim ediliyor.

300 bin konut daha dönüştürülecek

Bakanlık, 2012 yılından bugğbne kadar bugüne kadar riskli alanlar, yeni yerleşim yerleri şeklinde tespit edilen rezerv yapı alanları ve riskli yapıları kapsayan  toplam 1 milyon 709 bin bağımsız birimde tespit, tahliye, yıkım, uzlaşma ve yenileme faaliyetlerini hayata geçirdi. Afetlerin etkilerinin bir an önce ortadan kaldırılmasına ilişkin sürdürülen çalışmalar başta olacak şekilde, bu senenin sonuna kadar 300 bi adet konutun dönüştürülmesi planlanıyor.

Dönüşüm sürecinde yapısal anlamda tehlike oluşturan, yenilenmesi ya da güçlendirilmesi  kararı verilen yapıların sahiplerine taşınma ve kira yardımı, faiz desteği, bazı muafiyetlerden yararlanma fırsatı ve inşaatlar için tamamlanma güvencesi veriliyor. Bu çerçevede riskli yapı sahiplerine bugüne kadar 4 milyar 973 milyon lira lık kira ve faiz desteğinde bulunulurken, alansal bazda sürdürülen proje ve inşaat faaliyetleri için de 12 milyar 88 milyon lira destekte bulunuldu. Bakanlık tarafından, söz konusu  bütün kentsel dönüşüm süreçleri için ilgili belediye başkanlıkları, TOKİ, diğer paydaşlar ve vatandaşlara toplamda yaklaşık 21 milyar 9 milyon liralık ödenek sunuldu.

DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİ

Milliyet’ten Meltem Güneş’in haberine göre; kentsel dönüşüm faaliyetleri çerçevesinde sürdürülen faaliyetlerin bir bölümü şu şekilde:

İstanbul Kadıköy’de 16 bin 150, Esenler’de 60 bin, Üsküdar’da 8 bin 810, Güngören Tozkoparan’da 2 bin 100, Kağıthane’deki Talatpaşa ve Yahya Kemal mahallelerinde 1045, Kartal’da 955, Zeytinburnu’nda 1320 ve Gaziosmanpaşa’da 6 bin 100 konut ile ticari bağımsız birimin inşası sürüyor.

İzmir Bayraklı’da 1400, Karabağlar’da 1600 konutun inşası ile beraber depremin ardından  5 bin 500 konut yapımının çalışmaları da devam ediyor.

Ankara’da ise Mamak’ta 10 bin 200, Altındağ’da 1000, Elmadağ’da 400 olacak şekilde  toplam 11 bin 600 konut için çalışmalar sürüyor.

Aynı zamanda Hakkari’de 3 bin 250, Şırnak’ta 10 bin 600, Diyarbakır’da 6 bin 500, Mardin’de 5 bin 600 konut ve ticari bağımsız birimin inşasına ilişkin çalışmalara devam edilirken,  birimlerin büyük bir bölümünün teslimleri yapıldı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya