Emlak Haberleri

Son gün! Gelir vergisi beyannamesi süresi bitiyor!

Gerçek kişiler tarafından 2021’de elde edilen serbest meslek kazancı, ticari, ücret geliri, zirai gibi kazançlar için yıllık gelir vergisi beyannamesinin verilme süresi bugün itibariyle sona eriyor.

Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesindeki detaylara göre, 2021 yılında elde edilen ticari kazanç, menkul sermaye iradı, serbest meslek kazancı, ücret geliri, zirai kazanç, gayrimenkul sermaye iradı, ile değer artışı kazancı ve arızi kazançlar için yıllık gelir vergisi beyannamesi verilmesi gerekli.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, söz konusu gelir vergisi beyanında, ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri yıllık gelir vergisi beyannamelerini elektronik ortamlarda gönderiyor.

Yalnızca kira geliri, ücret geliri, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçından meydana gelen mükellefler yıllık gelir vergisi beyannamelerini, kendileri için önceden hazırlanmış Hazır Beyan Sistemi üzerinden vergi dairesine gitmeden hızlı ve güvenli şekilde beyan ederek tahakkuk eden vergiyi ödeyebiliyor.

Peki gelir vergisi beyanında 2. taksit ödemeleri ne zaman? İşte detaylar…

– İlk taksit ödemeleri bugün sona eriyor

Anadolu Ajansı’nın konuyla ilgili olarak aktardığı detaylara göre, 2021 yılı kazançlarına ilişkin olarak verilecek yıllık gelir vergisi beyannamesi üzerinden hesaplanmış olan gelir vergisinin, mart ve temmuz’da iki eşit taksit durumunda ödenmesi gerekli. İlk taksitin damga vergisiyle beraber ödeme süresi bugün sona eriyor. Merakla beklenen 2. taksit ödemelerinde ise süre 1 Ağustos tarihinde dolacak. Mükellefler vergi ödemelerini anlaşmalı bankalardan ve tüm vergi dairelerinden ödeme imkanına sahip.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya