Emlak Haberleri

Stoklar azaldı!

Endeksa Dijital Sohbetler’in konuğu Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş oldu. Taş’a göre, stoklar azaldı satılacak mülk bulunamıyor. Bazı bölgelerde ise durum tam tersi şekilde görülüyor. 

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, Endeksa tarafından düzenlenen Dijital Sohbetlere konuk oldu. Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt’ün sorularını cevaplayan Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, 2020’de gayrimenkul sektöründe yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve gelecek öngörülerini açıkladı. Gayrimenkulde stoklar azaldı!

2020 Haziran’da yapılan cazip konut kredisi kampanyası ile stokların azaldığına ve bazı bölgelerde satılacak mülk bulunamadığına dikakt çeken Taş, “Özellikle Bağdat Caddesi, Kadıköy ve Bahçeşehir’de danışmanlar satılık gayrimenkul bulmakta güçlük çekiyorlar. Pandemi ile birlikte yazlık bölgelere olan talep arttı ve Çeşme, Bodrum, Urla gibi yerlerde yazlık kullananlar artık kalıcı kışlık olarak da kullanmaya başladılar. Gayrimenkul sektöründe arz talep dengesinin 2021 yılı sonunda oturacağını düşünüyorum. Gayrimenkul geliştiriciler yeni konut üretimini şu an risk olarak görüyorlar. Şu anki maliyetlerle üretecekleri konutları satamayacaklarını düşünüyorlar 2022 sonu hatta 2023’e kadar önünü tam olarak görmeyen şirketlerin yeni projelere gireceğini düşünmüyorum” açıklamasında bulundu.

Emlak sektöründe teknolojik dönüşüme ilişkin de konuşan Gökhan Taş, şunları kaydetti:

“Eskiden emlak danışmanlığı bir meslek olarak görülmüyordu. Günümüzde genç, iyi eğitimli, bilinçli olarak emlak danışmalığını tercih etmiş yepyeni bir danışman kitlesi oluştu. 14 Ekim 2020‘de taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik son revizyonu ile yayınlandı. Bundan sonra vergi levhası, yetki belgesi olmadan, eğitim almadan kimse bu işi yapamayacak. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda artık sadece bu işi meslek olarak görenlerin yaptığı, bu şekilde görmeyenlerin ise var olamayacağı bir dönem olacak. Emlak danışmanlığı çok daha itibarlı ve bilinçli olarak yapılacak. Bundan sonra, teknolojiyi iyi kullanan, güncel bilgilere ve konusuna hakim, danışanlarına yol gösteren danışmanların fark yaratacağı, var olacağı bir dönem olacak. Önümüzdeki dönemde teknoloji emlak danışmanlarına daha fazla yardımcı olacak. Görüntülü görüşmeler, görüntülü portföy paylaşımları gibi pek çok alanda daha fazla hayatımızda olacak. Başarılı emlak danışmanlarının da teknolojik dönüşüme adapte olacaklarını düşünüyorum. Pandemi döneminde bunu kendi ofislerimizde gördük. Çok şey öğrendik ve uyum sağladık. Pek çok ofisimiz artık dijitali süreçlerine taşımış durumda. Dolayısıyla geleceğin bizi olumlu etkileyeceğini düşünüyorum.”

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya