Proje Haberleri

Sur Yapı’dan İstanbul ve İzmir’e 3 yeni proje!

Dünya Gazetesi köşe yazarı Sadi Özdemir, bugünkü köşesinde Sur Yapı’nın projelerini ve Sur Yapı’nın patronu Altan Elmas’ın sektörle ilgili açıklamalarını kaleme aldı. İşte Sadi Özdemir’in ‘İstanbul’da 6 projeyle yola devam, Antalya’da 70 binlik şehir kuruyoruz’ başlıklı yazısı… 

Dünya Gazetesi köşe yazarı Sadi Özdemir, Sur Yapı’nın projelerini ve Sur Yapı’nın patronu Altan Elmas’ın sektörle ilgili açıklamalarını kaleme aldığı  ‘İstanbul’da 6 projeyle yola devam, Antalya’da 70 binlik şehir kuruyoruz’ başlıklı yazısına “Türkiye’nin en büyük konut üreticileri arasında yer alan Sur Yapı’nın patronu Altan Elmas ile Altunizade’deki şirket merkezinde buluştuk. Kendisi aynı zamanda, Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı olduğu için genellikle sektörü adına konuşmayı tercih eden biri ama bu defa, Sur Yapı’yı konuşmak istiyorum. Çünkü Sur Yapı, şu anda İstanbul’da 6, Antalya’da 1 (çok etaplı) projede olmak üzere toplamda 20 bin konutluk üretimini sürdürüyor. 2018’in ikinci yarısından itibaren ‘büyük ölçekli konut üretimleri’ azalan sektörde bir şirketin bu kadar büyük çaplı konut üretimlerini fiilen sürdürüyor olması büyük başarı” ifadelerini kullanarak başladı. 

24 bin konutluk inşaat ruhsatımız var

2018 yılında Türkiye’ye finansal saldırıyla başlayan kur atakları ve buna bağlı olarak konut kredisi faiz oranlarının artışı, koronavirüs pandemisi ve küresel yüksek enflasyon sebebiyle son 1.5 senede inşaat malzemelerinde kaydedilen 4 kat fiyat artışı konut üretimini neredeyse yarı yarıya düşürdü. Altan Elmas, konuyla ilgili şunları söylüyor:

“2021’de İstanbul’da iki yakada 3’er olmak üzere 6 projemiz devam etti. Şu anda toplamda 4 bini İstanbul’da olmak üzere 24 bin konutluk inşaat ruhsatımız var. İstanbul’da geçen yıl 650 konut teslim ettik. Antalya’da 20 bin konutluk projemizde de geçen yıl 1.200 konutu teslim ettik. 8.500 konutluk bölümde inşaat devam ediyor. Antalya’yı tamamladığımızda orada yaklaşık 70 bin nüfuslu bir şehir inşa etmiş olacağız. Bu sene İstanbul’da 5 projeyle devam edeceğiz ve yılsonuna kadar 1.200 konutu teslim edeceğiz. Antalya’da ayrıca ‘Sur Payı Tatil Evleri’ projesinin satışını sürdürüyoruz. 80 dönüm alanda, doğa içinde ve termal suyu da olan 70 bin devre mülk içeren çok büyük bir proje oluyor. Bu proje sektörde 2022’ye damgasını vuracak.”

Altan Elmas, Antalya’daki konut sektörünü değerlendiriyor ve şu açıklamalarda bulunuyor:

“Biz Antalya’ya bir proje için girmedik. Şehir kurmak için girdik. Öyle de oluyor. Ancak, rast gele de girmedik. Öncesinde ciddi araştırma yaptık. Sonuç olarak, Antalya satılır, Antalya’yı herkes alır. Çünkü Antalya şehir olarak bir dünya markasıdır. 1,3 milyon metrekarelik alanda projeye girmek çok ciddi iştir. Şu ana kadar projemizde bütün hedeflerimizi tutturduk. Öyle sanıyorum ki Sur Yapı Antalya, Çin hariç şu anda dünya genelindeki en büyük 5 konut projesi arasındadır.”

İstanbul’a 2, İzmir’e 1 yeni proje

Altan Elmas, kendisine yöneltilen ‘İstanbul’da yeni projeler olacak mı?’ sorusunu da yanıtladı. Elmas, Ümraniye’de toplamda 750 konutluk iki projeye başlamayı planladıklarına vurgu yaptı. Eğer Beykoz’da imar planları tamamlanırsa 450 konutluk bir proje de orada hayata geçireceklerine dikkat çeken Elmas, Avrupa yakasında yeni yerler baktıklarının da altını çiziyor. Antalya’yı yeni etaplarla devam ettirdiklerini dile getiren Altan Elmas, İzmir’de de Torunlar ve Hayat ortaklığında ruhsatı hazır başlamaya yakın bir projeleri olduğunun altını çiziyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya