Emlak Haberleri

Taksim Camii nezaman açılacak?

Taksim’de temeli 4 sene önce atılan ve Ramazan ayının son Cuma’sı 7 Mayıs’ta ibadete açılacak camide hazırlıklar tamamlanıyor.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; Mimar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman’ın imzasını taşıyan caminin inşaatında son aşamaya gelindi. İçerisinde otopark, konferans ve sergi salonlarının da bulunduğu 2 bin 250 kişinin aynı anda namaz kılabileceği camideki çalışmalar koronavirüs sebebiyle sosyal mesafe kurallarına uyularak yapılıyor.

16 bin 500 metrekare inşaat alanı, 2 bin 482 metrekare de arsa alanına sahip camide boyama işlemleri tamamlanırken namaz alanındaki ahşap duvar kaplamaları ile cam korkulukların takma işlemi tamamlandı.

Hattat Davut Bektaş ve Nakkaş Adem Turan tarafından hazırlanan hat yazılarının takılıp boyama işlemlerinin bittiği caminin ana mekan kubbe göbek yazısında Fatiha Suresi, ana mekan kubbe kasnağında Al‐i İmran Suresi, ana mekan orta kuşak yazısında Bakara Suresi’nin 285 ve 286. ayetleri ile Haşr Suresi’nin 20-24. ayetleri bulunuyor.

Mihrap, minber ve vaaz kürsüsü tamamlandı

Mihrap, minber ve vaaz kürsüsünün yapımı da sona erdi. Cami için 8,5 metre yüksekliğinde mihrap tasarlandı. Mihrabın yüzeyine Esma’ül Hüsna, mihrabın ortasında Kelime-i Tevhid yazıldı. Alt bölümüne ise Cin Suresi’nin 18. ayetinin “Şüphesiz, mescitler yalnız Allah’ındır. Allah ile beraber hiçbir kimseye yalvarmayınız.” şeklindeki Türkçe meali yazıldı.

 

Camiye, 12 metre çapında, yaklaşık 20 metre boyundaki 60 ışıklı avize de takıldı. Avizenin elektrik testleri de başarıyla tamamlandı. Caminin 7 metre boyunda 3 metre 10 santimetre enindeki çelik kapı ana girişe takılırken caminin içerisinde kapıların da montajı tamamlandı.

Mekanik ve elektrik testlerinin tamamlandığı caminin bodrum katlarındaki taş ve ahşap kaplama işlerinde sona gelindi. Cami çevresinde peyzaj düzenleme işlemleri devam ederken temizlik çalışmaları da aralıksız devam ediyor.

Son rötuşların yapıldığı cami 7 Mayıs itibari ile ibadete açılacak.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya