Emlak Haberleri

Tapu harcından 15 milyar 479 milyon TL!

Türkiye genelinde 10 ay içerisinde 8 milyon 936 bin 74 adet gayrimenkul işlemi yapıldı. Bu işlemlerden de  15 milyar 479 milyon gelir elde edilerek tüm zamanların yıllık rekoru kırıldı. 

Türkiye’de 2020 içerisinde 8 milyon 936 bin 74 adet gayrimenkul işlemi yapıldı. Bu satışlardan elde edilen tapu harcı geliri ise 15 milyar 479 milyon lirayla tüm zamanların yıllık rekoru olarak kayıtlara geçti.

Yeni Şafak’tan Mine Açar’ın haberine göre; pandemide artan 65 yaş ve üstü vefatlar ile kamu bankalarının düşük faizli konut kredi kampanyaları tapu müdürlüklerindeki işlem hacimlerini artırdı. Pandemi nedeniyle vefat eden anne ve babaların bıraktığı evler ve arsalar yoğunluğun yaşanmasındaki dikkat çekici etkenler arasında yer aldı. Türkiye genelinde birçok ilçede web tapu üzerinden intikal, bağış, taksim, ipotek, cins tahsisi ve satış işlemleri için yapılan başvurularda yoğunluk yaşandı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı verilerinden derlenen verilere göre, ocak-ekim döneminde ülke genelinde 8 milyon 936 bin 74 adet tapu işlemi gerçekleşti.

EN ÇOK SATIŞ İŞLEMİ YAPILDI

Tapu müdürlüklerine en çok başvuru her zaman olduğu gibi bu senenin ilk 10 ayında da yine satış nedeniyle yapıldı. Konut, iş yeri, arsa ve tarla satışı olarak toplam 2 milyon 241 bin 850 işlem yapıldı. Bu sürede tapuda bağış, ÖKBA (Ölünceye Kadar Bakma İşlemi), taksim, intikal, şahsi ipotek, zirai ipotek, konut ipoteği, şahsi ipotek terkini, zirai ipotek terkini, cins tahsisi, kamulaştırma ve diğer işlemlerin toplamı da 6 milyon 694 bin 224 oldu. Türkiye genelinde il bazında en fazla işlem ise İstanbul’da yapıldı İstanbul’u  Ankara  ve  İzmir  izledi.

TOPLAM TAPU DEĞERİ 2 TRİLYONA DAYANDI

Ocak-Eylül döneminde yapılan işlemlerin tamamının tapu değerleri de arttı. Satılan 2 milyon 241 bin 850 adet gayrimenkul için tapu dairelerinde 414 milyar 308 milyon 468 bin liralık değer ibraz edildi. ÖKBA, taksim, intikal, şahsi ipotek, zirai ipotek, konut ipoteği, kamulaştırma ve diğer işlemlerle birlikte ibraz edilen değer ise 2 trilyon liraya dayandı ve kayıtlara 1 trilyon 861 milyar 337 milyon lira olarak kaydedildi.

10 AYLIK GELİR 15.4 MİLYAR LİRA

Türkiye genelinde Ocak-Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşen satışlardan devletin kasasına da tüm zamanların rekor harç geliri girmiş oldu. Toplam harç geliri 15 milyar 479 milyon 433 bin lira oldu. Daha önce en yüksek yıllık rakam ise yine bu yılın ilk 9 ayında kırılmış 13 milyar 445 milyon lira olmuştu. Geçen yıl konut satışlarında yüzde 4 olan tapu harcının yüzde 3’e indirilmesi teşviki yıl sonuna kadar devam etmiş, yıl sonunda elde edilen tapu harcı geliri 10 milyar 315 milyon lira olarak gerçekleşmişti.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya