Emlak Haberleri

Tapu Harcını Hangi Taraf Öder?

Tapu harcı, taşımaz malların alım ya da satım işlemleri esnasında taraflardan tahsil edilen hizmet bedeli olarak biliniyor. Peki, Tapu harcı ödemesi hangi bankaya yapılır? İşte tapu harcı ödemelerine dair tüm merak edilenler…

Gayrimenkullerin alım ve satım işlemlerinde alıcı ve satıcı belli oranlarda tapu harcı ödemekle yükümlü oluyor. Tapu işlemlerinin yapıldığı Tapu Müdürlükleri tarafından bu harçlar kesiliyor.

Gayrimenkul satışlarında satıcı taraf tapu dairesinden randevu alarak satış işlemini başlatabiliyor. Gerekli evrakla taşınmazın bağlı bulunduğu Tapu Müdürlüğü’ne başvuru yapıyor.

İşlemin kayda alınmasıyla birlikte satıcı sms sistemiyle haberdar ediliyor. Birinci sms mesajında kaydın sisteme alındığı haberi geliyor. İkinci mesajda da randevu tarihi ve yatırılacak harç miktarı bildiriliyor. Harç ödemesi yapıldıktan sonra alıcı ve satıcının kimlikleriyle beraber randevu saatinde Tapu Müdürlüğü’nde olmaları gerekiyor. Peki, Tapu harcı nereye ödenir?

Tapu harçlarının ödenmesinde genel usul, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeme yapılmasıdır. Ancak zaman içerisinde artan imkanlarla birlikte tapu harcının ödemesinde alternatif yöntemler geliştirildi.

Bu kapsamda tapu harçları, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca tahsil yetkisi verilen kamu bankalarına da ödenebiliyor. Halk Bankası, Vakıflar Bankası ve Ziraat Bankasına ait banka ve kredi kartları ile İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de tapu harç ödemesi gerçekleştirilebiliyor.

Ayrıca Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün webtapu uygulaması da harç ve döner sermaye bedellerinin kolay bir şekilde ödenmesine imkan tanıyor.

Tapu Harcının Yatırılabileceği Bankalar:

TC ZİRAAT BANKASI A.Ş.
T. İSBANKASI A.Ş.
T. HALK BANKASI T.A.Ş.
YAPI VE KREDİ BANKASI
GARANTİ BANKASI A.Ş.
ŞEKERBANK A.Ş.
OYAK BANK T.A.Ş.
ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.
TURKISH BANK
AKBANK

Tapu Harcını Hangi Taraf Öder?

Tapu masrafı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne beyan edilen satış değerinin %4’ü olacak şekilde tahsil ediliyor.

Tapu harcı bedeli, pazarlık sonucu oluşan bir antlaşma yoksa kanunun önerdiği şekilde yapılıyor. Bu dağılım alıcının %2, satıcının ise %2  tapu harcı ödemesi şeklinde oluyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya