Emlak Haberleri

Tapuda üç boyutlu dönem başlıyor!

Tapuda üç boyutlu dönemle alacağınız konutun mimarisini artık webtapu üzerinden üç boyutlu şekilde görebileceksiniz.

Sivil inisiyatif oluşturma ve güçlerini birleştirme kararı alan tesis yönetim dernekleri ve tedarikçileri, Profesyonel Tesis Yöneticileri Derneği’nin (PTYD)  Ankara  Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen çalıştayda bir araya geldi.

Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine göre, Bolu Abant’ta gerçekleştirilen çalıştayda yol haritası belirlendi.

Abant’ta yapılan çalıştayda, gayrimenkul yönetiminin geleceği, sitelerde atık yönetiminden, asansörlerin işletilmesi gibi çok önemli konular masaya yatırıldı. İnteraktif şekilde gerçekleştirilen çalıştayda çok önemli sorular cevaplandı.

TAPU MEMURUNDAN ALMANIZ MÜMKÜN

Profesyonel Tesis Yöneticileri Derneği üyesi Murat Erdoğan’ın başkanlık ve moderatörlüğünü gerçekleştirdiği önemli çalıştayda, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Dairesi Başkanı Hasan Çelik merak edilen sorularaı cevapladı. Hasan Çelik, “apartmanların anayasası” niteliğine sahip olan yönetim planını (YP) vatandaşın gayrimenkul satışları esnasında eğer isterlerse tapu memurundan alabileceklerini dile getirdi. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Dairesi Başkanı Hasan Çelik, 3 boyutlu tapuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“‘Üç boyutlu kent modelleri ve kadastro projesi’ ile satın alınması planlanan bir ev, balkonundan mutfağına santim santim üç boyutlu sanal ortamda görebilecek. Amasya ilinde bir örnek çalışma yapıyoruz. Havadan çekilen fotoğraflar ve yerden yapılan ölçümlerle imar işini üç boyutlu hale getiriyoruz. Belediyelerinin verdikleri yapı ruhsatları, tapu kadastro verileri anlamlı bir bütünlüğe dönüştürülüyor. Vatandaşlarımız artık bir tıkla satın almak istediği gayrimenkulün coğrafi bilgisi, ada parsel numarası, üzerinde ipotek, kısıtlama olup olmadığının yanı sıra, mimari projesini de görebilmektedir. O daire kaçıncı katta, hangi cephede, kaç oda, mutfağı kaç metrekare bir tıkla sanal ortamda webtapu üzerinden incelenebiliyor. Malsahibinin webtapu üzerinden yetki vermesi halinde, emlakçı da görebilmektedir. Amasya’daki bu uygulama Türkiye çapında yaygınlaştırılacak. Arşivlerimizin dijitalleştirilmesi çalışmamız da devam etmektedir. Bu çalışmanın tamamlanması ile YP’larının da dijital ortamda sunumu sağlanacak.

Sivil inisiyatif oluşturma ve güçlerini birleştirme kararı alan tesis yönetim dernekleri ve tedarikçileri, Profesyonel Tesis Yöneticileri Derneği’nin (PTYD) Ankara Üniversitesi ile işbirliği yaparak düzenlediği çalıştayda buluştular.

Abant’ta geçtiğimiz hafta sonu yapılan ve benim de katıldığım 1. Profesyonel Tesis Yöneticileri ve Tedarikçileri Çalıştayı’nda, altı tesis yönetim derneğinin başkanı, sektörün sorunlarını çözmek için birlikte çalışma kararı verdiler. Ortak yönetim kurulu yaparak yol haritası belirlediler.

Çalıştayda, gayrimenkul yönetiminin geleceğinden, tesis yönetim firmalarının sertifikalandırılması ve standardizasyonuna, vergilendirmeden, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında sektörde yaşanan sorunlara, sitelerde atık yönetiminden, asansörlerin işletilmesine kadar birçok konu tartışıldı. İnteraktif olarak yapılan çalıştayda dernek üyelerinden daha önceden toplanan yüzlerce soru akademisyenler, dernek üyesi uzman hukukçular ve bürokratlar tarafından yanıtlandı. Sorular ve çözüm önerileri kayıt altına alındı ve raporlanacak.

YP’NİZİ TAPU MEMURUNDAN ALABİLİRSİNİZ

PTYD üyesi Murat Erdoğan’ın başkanlık ve moderatörlük yaptığı, Şebnem Schaefer’in sunuculuğunu üstlendiği çalıştayda, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Dairesi Başkanı Hasan Çelik, tapu ve kadastro ile ilgili soruları yanıtladı. Çelik, “apartmanların anayasası” niteliği taşıyan yönetim planını (YP) vatandaşların gayrimenkul satışı sırasında isterlerse tapu memurlarından alabileceklerini söyledi. Çelik, bir başka soru üzerine tapuda 3 boyutlu dönemin başlayacağını belirterek, yeni uygulamayı bakın söyle anlattı:

TAPUDA 3 BOYUTLU DÖNEM

“‘Üç boyutlu kent modelleri ve kadastro projesi’ ile satın alınması planlanan bir ev, balkonundan mutfağına santim santim üç boyutlu sanal ortamda görebilecek. Amasya ilinde bir örnek çalışma yapıyoruz. Havadan çekilen fotoğraflar ve yerden yapılan ölçümlerle imar işini üç boyutlu hale getiriyoruz. Belediyelerinin verdikleri yapı ruhsatları, tapu kadastro verileri anlamlı bir bütünlüğe dönüştürülüyor. Vatandaşlarımız artık bir tıkla satın almak istediği gayrimenkulün coğrafi bilgisi, ada parsel numarası, üzerinde ipotek, kısıtlama olup olmadığının yanısıra, mimari projesini de görebilmektedir. O daire kaçıncı katta, hangi cephede, kaç oda, mutfağı kaç metrekare bir tıkla sanal ortamda webtapu üzerinden incelenebiliyor. Malsahibinin webtapu üzerinden yetki vermesi halinde, emlakçı da görebilmektedir. Amasya’daki bu uygulama Türkiye çapında yaygınlaştırılacak. Arşivlerimizin dijitalleştirilmesi çalışmamız da devam etmektedir. Bu çalışmanın tamamlanması ile YP’larının da dijital ortamda sunumu sağlanacak.

YP’larının ne kadar önemli belgeler olduğu daha önce pek anlaşılamamıştı. Kırtasiyeden alınan matbu YP’ler kullanılıyordu. YP’larının bir düzenleyici-denetleyici mekanizmadan geçirilmesi lazım. Pratik bir çözüm bulma zorunluluğu var. Belki komisyonlar kanalıyla bu denetim yapılabilir.”

Çalıştay Başkanı Erdoğan da konuyla ilgili olarak  “Sayın Başkan, burada altı dernek başkanımız var. Dernekler olarak bu denetime talibiz” şeklinde konuştu.

KAPICI, KALORİFERCİ VE BAHÇIVAN’A VERGİ VAR MI?

Bandırma 17 Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Özgür Biyan da site yönetimleriyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Biyan gerçekleştirilen çalıştayda site yönetimlerinin yaşadığı vergi sorunlarını masaya yatırdı. Açıklanan Gelir Vergisi Kanunu’nun 23. maddesine göre sitelerde “Kapıcı, kaloriferci ve bahçıvan”ların vergi sorumluluğu olmadığını kaydeden Biyan, Danıştay’ın verdiği kararlar doğrultusunda  site yönetimlerinin kurum şeklinde nitelendirilerek vergilendirilemeyeceğini söyledi.

KAT MALİKİ, HAVUZ- OTOPARK GELİRİ VERGİSİNDEN SORUMLU MU?

Doç. Dr. Özgür Biyan, “Bu düzenlemelerin ayağı yere basmıyor. Örneğin kat malikleri, havuz, otopark gelirlerini yönetime bıraksalar bile vergiden sorumlu oluyorlar. Ancak, apartman ve sitelerin ortak ihtiyaçlarında harcanması şartıyla bu gelirlerden vazgeçtiklerini belirtmeleri çözüm olarak düşünülebilir” dedi.

MUSTAFA ŞEREF KISACIK: KAT MÜLKİYETİ KANUNU YENİDEN YAZILMALI

İstanbul Barosu Kat Mülkiyeti Hukuku Komisyonu Başkanı avukat Mustafa Şeref Kısacık Kat Mülkiyeti Kanunu’nun yeniden yazılması gerektiğini kaydetti. Toplu yaşam alanlarında bazı sorunların yaşandığını dile getiren belirten Kısacık, bazı sitelerde hem konut hem ofis bloklarının yer aldığını, çarşı, alışveriş merkezlerinin dışında otel de yer aldığını ve bu yapıların amatörce yönetilmemesi gerektiğini ve profesyonel yönetim şirketlerinin önemli bir rol üstlendiğini dile getirdi. Avukat Mustafa Şeref Kısacık, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Bu alanda eğitim almış kişilere, kat mülkiyeti hukuku alanında yetişmiş hukukçulara ihtiyaç var. Ancak hukuk fakültelerinde bu konuda verilen eğitim çok yetersiz. Kat Mülkiyeti Hukuku birçok fakültede hiç okutulmazken, bazı fakültelerde eşya hukukunun içinde sadece birkaç saatlik dersle geçiştiriliyor. Fakültelerde bu yönde yeterli eğitim verilmemesi nedeniyle ortaya çıkan boşluğu doldurmak için TBB Eğitim Merkezi, İstanbul Barosu Kat Mülkiyeti Hukuku Komisyonu ve MŞK Eğitim Merkezi olarak eğitimler veriyoruz.

Kanunun yetersizliği yanında yargının ağır işlemesi, uzman bilirkişi, uzman mahkeme bulunmaması nedeniyle yaşanan sorunlar çözümlenemiyor. Hızlı, adil, doğru karar verilebilmesi için uzman hukukçu ve uzman bilirkişinin yanında, bu alanda uzmanlaşmış hâkimlere ve sadece bu alandaki sorunların çözümü için tüketici, iş mahkemeleri gibi özel mahkemelere ihtiyaç var.”

Profesyonel Tesis Yöneticileri Derneği Kurucu Başkanı Yahya Sağır ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ortak hazırlanacak olan raporun, sorunların çözümü amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı gibi ilgili kurum ve kuruluşlara sunulacağını kaydetti.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya