Proje Haberleri

Tema İstanbul 2 ve Tema World’ün lansmanı yapıldı!

Mega kent İstanbul’un en değerli projelerinden biri şeklinde gösterilen Tema İstanbul 2 ve Tema World projesinin lansmanı yapıldı.

Mega kent İstanbul’un en değerli projelerinden biri şeklinde gösterilen Tema İstanbul 2 ve Tema World projesi Radisson Blu Vadistanbul Hotel’de gerçekleştirilen lansmanla görücüye çıktı. Mesa, Artaş, Kantur-Akdaş Ortaklığı ile inşa edilen projede ana hedef; ilk iki etaptaki kalite ve başarıyı en üst noktaya taşımak.

TEMA İSTANBUL 2 PROJESİ KENDİSİYLE YARIŞIYOR

Yaşamın başladığı 2015’ten itibaren alıcılarına büyük kazanç sağlayan ödüllü proje Tema İstanbul ve Tema İstanbul Bahçe projeleri; sunduğu birçok olanak ve yaşanabilirliği temel alan anlayışıyla büyük beğeni toplamıştı. Mesa, Artaş, Kantur-Akdaş Adi Ortaklığında inşa edilen ve projenin son etabı olacak Tema İstanbul 2’de ana hedef; projenin ilk iki etabında yakalanan kalite ve başarıyı en üst noktaya taşımak.

Alıcıların taleplerine göre dizayn edilen Tema İstanbul 2 projesi ilk iki etabın hemen yanı başında yükselecek. Alıcılarına benzeri görülmemiş bir deneyim yaşatmayı planlayan Tema İstanbul 2 yatay mimari anlayışıyla inşa edilecek. Ferah bir ev yaşamı için planlanan yüksek tavanlar, nefes aldıran geniş balkonlar, ailelerin konforlu yaşam alanlarına keyif katmak için dizayn edildi.

YÜZDE 80’LİK YEŞİL ALAN

Yüksek yatırım potansiyeline sahip Tema İstanbul 2 projesinin en çok dikkat çeken özelliği de proje alanının yüzde 80’lik kısmının yeşil alan şeklinde tasarlanması. Proje kişi başına düşen 37 metrekarelik peyzaj alanıyla yüksek yaşam standartlarını sürdürüyor. Birçok sosyal donatının yer aldığı Tema İstanbul 2 projesinde;  bisiklet yolları, 3 kilometreyi bulan yürüyüş yolları ve diğer rekreasyon imkanlarıyla beraber 70 metre genişliğinde ve 800 metre uzunluğunda ‘yeşil koridor’ da mevcut.

PROJEDE 2 BİN 280 DAİRE VE 70 VİLLA MEVCUT

Merakla beklenen Tema İstanbul 2 projesinde 80 metrekareden 196 metrekareye kadar geniş bir skalada konutlar yer alacak. Projede 2 bin 280 adet konut bulunurken, bu konutlar 1 oda 1 salon, 2 oda 1 salon, 3 oda 1 salon ve 4 oda 1 salon olarak tasarlandı. Projedeki konutların yanında 70 villa da alıcılara sunuluyor. Tema İstanbul 2 projesinde konut teslimlerinin 2023 yılının ikinci yarısında gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Tema İstanbul 2 konut projesi ile beraber inşa edilecek olan Tema World, mega kent İstanbul’un hızla gelişen ekonomisini destekleyecek,  oyun, eğlence, yeme-içme, perakende fonksiyonlarını yenilikçi ve öncül bir yaklaşımla buluşturan Yaşam Merkezi niteliğini taşıyacak.

338 bin metrekarelik alan üzerinde hayata geçirilecek olan Tema World projesinde 3 kuşağın her ferdi beraber doya doya vakit geçirebilecek.

İçerisinde ve çevresinde yaşayanların yaşam kalitesine ivme kazandıracak olan Tema İstanbul 2 projesi, macera parkurları, kapalı eğlence ve deneyim merkezi, engelsiz oyun alanları, dünyanın önde gelen tema parklarındaki ekipmanlar, sokak şenlikleri, ulusal ve uluslararası marka ve yeme içme unsurlarıyla mega kent İstanbul’u ziyaret eden turistlerin uğrak noktaları arasında yer alacak.

2024 yılının ilk aylarında açılması planlanan Tema World’de yılda 15 milyon ziyaretçi hedefleniyor.

MERKEZİ LOKASYONUYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Lokasyonuyla dikkat çeken Tema İstanbul 2 projesi; E-5, TEM, Basın Ekspres,  Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul Havalimanı ile Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim Köprü güzergahlarının yer aldığı önemli ulaşım arterlerine yakın konumda inşa ediliyor. Bunlar dışında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından İstanbul Havalimanı’na entegre edilen ve yakın zamanda açılışı gerçekleştirilecek olan  Marmaray  – Havalimanı metro hattı durağı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı süren Kabataş – Mahmutbey – Esenyurt hattı üzerinde olacak Tema Park ve Hastane metro durakları proje alanına yürüme mesafesinde bulunacak.

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinkaya, projenin lansmanında şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye’nin en büyük master planlı özel sektör projesi olan ve sektöründe referans niteliği taşıyan Tema İstanbul’un ilk teslimlerine bildiğiniz gibi 2015’in Temmuz ayında başlamıştık. Türk inşaat sektörünün önde gelen firmalarının güç birliğinden oluşan ve ortak girişimin eseri olan Tema İstanbul’un ikincisine de aynı heyecan, aynı şevkle devam ediyoruz.

Tema İstanbul’daki yaşam kalitesini güçlü ortaklık yapımızla daha da ileri taşımak istiyoruz. Bu amaçla Tema İstanbul 2 projemizi saygın mimarlık ofisi SPDO Sabri Paşayiğit ile müşterilerimizin ihtiyaç ve isteklerine göre şekillendirdik. Projenin yüzde 90’ının yeşil alanlara ayrıldığı Tema İstanbul 2’de az katlı dairelerin yanı sıra villalar da yer alıyor. Projemizi geliştirirken her bir detayına büyük özen gösterdik ve özveriyle planladık. İstanbul’da bir eşi benzeri bulunmayan Tema İstanbul 2; estetik mimarisi, geniş balkonlu daireleri, yemyeşil bahçeleri ile daha fazlasını talep eden müşterilerimiz için planlandı.Bildiğiniz gibi Tema İstanbul projemizi 24 ayda tamamlamıştık.

Tema İstanbul 2 projemizi ise inşallah 18 ay gibi bir süre zarfında tamamlamayı hedefliyoruz. İçinde ve çevresinde yaşayanların yaşam kalitesine canlılık katacak olan Tema World eğlence parkını da 2024’ün ilk çeyreğinde faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Tema İstanbul 2 ve Tema World projelerimizle ilgili detaylı bilgileri genel müdürlerimiz birazdan sizlerle paylaşacaklar. Ben şimdiden; Tema İstanbul 2 ve Tema World projelerimizin herkes için hayırlı olmasını diliyorum.”

Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu da Tema İstanbul 2 ve Tema World’ün lansmanında değerlendirmelerde bulundu. Boysanoğlu, şunları dile getirdi:

“Mesa olarak 52 yıldır en iyi bildiğimiz işi yapmaya devam ediyoruz. Geçen 52 yılda sektöre getirdiğimiz birçok yenilikle sektörde standart ve kalitenin referansı olduk. Özellikle vurgulamak isterim ki hayata geçirdiğimiz projelerin içinde Tema İstanbul’un bizim için yeri çok farklı. Uyumla çalıştığımız aynı değerleri paylaştığımız ortaklarımızla birlikte projeye ve bölgenin potansiyeline inandık. Dünya çapında üst standartlarda geliştirdiğimiz Tema İstanbul projesi büyüklüğünün yanısıra üretim ve satışta yakaladığı referans başarıları ile çok özel ve örnek proje oldu. Tema İstanbul’un ilk etabı, yıllar içinde beklediğimizin de üstünde prim yaparak konut sahiplerini ve bizleri mutlu etti.

İnşaat sektörü; ülkemizde en çok katma değer oluşturan ve 250 alt sektörü besleyen sektör konumundadır. Bizler yıllardır ülkemizin potansiyeline inandık, ülkemiz ile geliştik büyüdük. Bu kadar uzun zamandır sektörde olunca tabi ki bazı zorlu dönemleri de ülkemiz ile birlikte yaşadık, birlikte aştık. Döviz kurlarındaki hareketlilik ile emtia fiyatlarındaki artış proje maliyetlerimizi yükseltse de bizler ülkemiz potansiyeline güveniyoruz ve yatırımlarımıza devam ediyoruz. Burada herkesin hemfikir olduğu bir gerçek var ki oda böyle güçlü ve tecrübeli ortaklıkların ürünü gayrimenkul; yatırımcısına her dönemde kazandırmıştır. Tema İstanbul 2 projesinde Covid tecrübesinin yansımalarını, doğa ile iç içe olması yatay mimari ve geniş balkonlar görebilirsiniz.

Tema projelerinin önemli bir tamamlayıcısı olan Tema world de ruhsatı alındı ve yapımına başladık. Bu projenin yeni anlayışı ile Küçükçekmece ve Tema İstanbul projelerine çok olumlu katkı yapacağına inanıyoruz.”

Kantur-Akdaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur da projeyle ve sektörle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kantur, şöyle konuştu:

“2021 yılı pandemi sebebiyle kısıtlamalar, karantina süreçleri, ekonomik daralmalarla hatırlanacak. Birçok sektörde, özellikle tedarik zincirlerinde büyük sıkıntılar yaşandı. Amerika’dan Avrupa’ya, Uzakdoğu’ya kadar enflasyonun artmadığı ülke neredeyse yok gibi. İnşaat ve gayrimenkul sektörünün bu durumdan etkilenmemesi düşünülemezdi ancak en az seviyede etkilenen sektör olduğunu söyleyebiliriz. Birçok sektörde işler durma noktasına gelmişken bizler bu süreci iyi yönettiğimizi söyleyebiliriz.

Temsilcisi olduğumuz inşaat sektöründe son iki yılda yeni projeler hayata geçmese de inşası süren mevcut projelerde çarklar dönmeye devam etti. TÜİK verileri, 2021 yılı ilk on aylık döneminde Türkiye’de satılan konut sayısının 1 milyon 87 bin olduğunu gösteriyor. Kasım ve aralık ayı verilerinin gelmesiyle birlikte bu yılı çok güzel rakamlarla kapatacağımızı ümit ediyorum.

2013 yılından bugüne kadar yıllık bazda satılan konut rakamları hep 1 milyonun üzerinde seyretmesi, ülkemizdeki yeni konut stoğunun yetersizliğini gösterirken, aynı zamanda ülkemizin satınalma paritesi bakımından da istikrarlı bir büyüme göstermektedir. Yine bu tablo konuta yapılan yatırımın ne kadar doğru bir yatırım olduğunun; ne denli yüksek prim ve avantaj potansiyeli taşıdığının kanıtı niteliğindedir. Kısa vadeli bu durum geçtikten sonra ekonominin çok daha sağlam bir zemine oturacağını ve yatırımların geçmişten daha yüksek bir oranda devam edeceğini tahmin ediyoruz.

Biliyorsunuz Merkez Bankası’nın faizleri indirmesinin ardından kamu bankaları, sıfır konutlar için kredi faiz oranlarını 1,20’ye düşürdü. Önümüzdeki dönemde gayrimenkul yatırımcılarının piyasayı canlandıracak adımlar atacaklarını ümit ediyorum. Ülkemizin dinamiklerine güveniyoruz. Bizler de kurduğumuz güçlü ortaklık yapısıyla bugün sizlerle paylaştığımız Tema İstanbul 2’yi hayata geçiriyoruz.  Mutluyuz, heyecanlıyız.”

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya