Ekonomi

Ticari kredi faiz oranları arttı!

Merkez Bankası’nın bankaların bilançoların varlık tarafına da zorunlu karşılık uygulamaya başlaması ve bazı Türk Lirası ticari kredileri de ilk kez bu zorunlu karşılığa dahil etmesinin ticari kredi faizlerini de artırması bekleniyor. İşte tüm detaylar…

Merkez Bankası’nın (TCMB) haftasonu yayımladığı açıklamada ve Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre bireyselde yabancı para (YP) mevduatta Türk Lirası’na dönüşümü düşük bankalara 500 baz puana ulaşan ilave yabancı para zorunlu karşılık getirirken finansman şirketlerinin sıfır olan zorunlu karşılık oranlarını bankacılık sektörü ile eşitledi.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, Merkez Bankası değişiklikten şu şekilde bahsetti:
“Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda finansal istikrarın desteklenmesi ve liralaşmanın teşvik edilmesi kapsamında makroihtiyati politika setini güçlendirerek zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gitmiştir”

İş Yatırım’ın notunda Merkez Bankası kararının Türk Lirası cinsi ticari kredilerde faiz oranını artırmasının ve ticari kredi büyümesini de sınırlamasının beklendiğine dikkat çekildi. TCMB verilerine göre ortalama ticarti kredi faizi 15 Nisan itibarıyla yüzde 20.4 seviyesinde.

İş Yatırım’ın notunda ise şu ifadeler yer aldı:
“Özellikle 2021 yılsonundan günümüze ticari kredi büyüme oranı yüksek olan özel bankalar bu adımdan daha çok etkileniyor… Kamusal yükleri artacak olan bankaların, bu ek maliyetleri müşterilerine yansıtacağını düşünmekteyiz”

Karar sonrası düşüşle açılması beklenen bankacılık endeksi ise beklenendiği gibi düşüşe geçmek yerine yükseldi. Bankacılık endeksi saat 10.48’de yüzde 3’e yakın yükselişle 2,168.27 puandan hareket ediyor.

Tera Yatırım Başekonomisti Enever Erkan da, “Firmalar daha pahalı oranlardan elde ettikleri bu işletme sermayesi kaynaklarını satılan mal ve hizmetlerin fiyatına da yansıtacağından dolayı enflasyon etkisi olabilir. Bu da aslında makroihtiyati tedbirler altında ZK’lar nezdindeki veya diğer regülasyon kaynaklı etmenlerin enflasyonla mücadelede sonuca muhtemelen ulaştıracak bir etki yaratmaktan uzak olacağını ortaya koymaktadır” dedi.

Merkez Bankası bilançoların yükümlülük tarafına uygulanmakta olan zorunlu karşılıklar, yapılan düzenleme ile “makro ihtiyati politika setini güçlendirmek amacıyla” bilançoların varlık tarafına da uygulamaya başlandı.

Bu kapsamda, bankalar ile finansman şirketlerinin Türk Lirası cinsinden ticari nitelikteki nakdi kredileri zorunlu karşılığa tabi tutuldu.

İstinalar ise KOBİ tanımına giren işletmelere kullandırılan krediler, ihracat kredileri, esnaf ve yatırım kredileri, tarımsal krediler Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nda bulunan bazı kurum ve kuruluşlar ile kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT) ve bunların iştiraklerine kullandırılan krediler, kurumsal kredi kartları ve mali kuruluşlara kullandırılan krediler sıralandı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya