Toki Haberleri

TOKİ’den 240 ay taksitle konut fırsatı!

Ev almak isteyenlere büyük fırsatlar sağlayan TOKİ yatırımları hızla sürüyor. TOKI’nin kurasız, başvuru önceliğine göre açık satışta olan 74 konutu bulunuyor. Bu konutlara başvurular yılsonuna kadar devam edebiliyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) kira öder gibi ev alma şartları vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Takvim Gazetesi’nde yer alan habere göre; TOKİ’nin sağladığı bu konut projelerine başvuru yapacak isteyecek olan vatandaşlar için şu dönemde yeni ilanlar yer alıyor. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından ev veya işyeri almak isteyen vatandaşlar için farklı farklı seçenekler sunuluyor. Bu seçeneklerin ilki özellikle büyükşehirler için ilan edilen projeye başvuruda bulunmak ve kura çekilişlerine katılmak. İkinci seçenek ise yine sosyal konut projeleri kapsamında sağlanan konut ve işyerleri için başvuruda bulunmak. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından satışa sunulan konutlar farklı kategorilerde satılıyor.

TOKİDEN KURASIZ PROJELER

TOKİ’nin kurasız, başvuru önceliğine göre açık satışta olan 74 konutu bulunuyor. Bu konutlara başvurular yılsonuna kadar sürecek. Taksitlerin başlangıcı 531 lira olurken, daire fiyatları da 159 bin liradan başlangıç gösteriyor.

TOKİ’DEN KONUT SATIŞI

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın sağladığı bu konut projelerine başvuruda bulunmak isteyecek olan vatandaşlar için şu dönemde yeni ilanlar yer alıyor.

2+1 konut satışlarının yapıldığı ilanlara başvuru yapacak olan vatandaşların başvurularını ikamet şartına göre yapacaklar. Yani ilanda yer alan 8 şehir için başvurular sadece o şehirlerde yaşayan vatandaşlarca gerçekleşecek.

Alt Gelir Grubu Konut Satışı Yapılan İller
Tokat, Sivas, Kütahya, Afyonkarahisar, Balıkesit, Çorum, Denizli

ÖDEME SEÇENEKLERİ

TOKİ konutlarına başvuru yapan ve hak sahibi olan vatandaşlara esnek ödeme seçenekleri sağlanıyor.

Vatandaşlar  TOKİ  konutları için öncelikle yüzde 10 ile yüzde 25 arasında değişiklik gösteren oranlarda peşinat ödemesi yapıyorlar. Kalan tutar ise en az 120 ay en fazla ise 240 ay arasında vadelendiriliyor. Bu kapsamda vatandaşlar düşük kira ile konut sahini olabiliyorlar.

TOKİ AÇIK SATIŞ DUYURULARI NEREDEN TAKİP EDİLİR?

TOKİ Başkanlığı açık satış duyurularını kurumsal internet sitesinde yer alan Satışlar sayfasından duyuruyor. Bu sayfa üzerinde hem açık satış ile satılan konutlar hemde açık artırma ile satışa çıkarılan konutlar bulunuyor. Bu durum kurumun açıkladığı satış birimine göre değişiklik gösteriyor. Açık satış duyuruları genellikle 6 ay olarak yayımlanıyor. Ancak talep çok olduğunda bu süre dolmadan satışlar tamamlanıyor.

Açık satış duyurularında vatandaşlar konutları başvuru önceliğine göre alıyorlar. İlk başvuru yapan vatandaş konutun sahibi oluyor. Satışlar Ziraat Bankası ve Halkbank aracılığıyla yapılıyor. Projenin durumuna göre yüzde 10 ile yüzde 25 arasında peşinat ödemesi yapılır. Geri kalan tutar ise işyerleri için 60 ay, konutlar için ise 240 aya kadar vadelendirilebilir.

TOKİ Başkanlığı’nın ihale ile satışa çıkardığı konutlara ise vatandaşlar ihalenin düzenlenmeden önce başvuru yaparak ihaleye girebiliyor. İhalede satılan evlere en yüksek teklifi veren vatandaşlar evleri alabiliyor.

TOKİ AÇIK SATIŞ DUYURULARI

TOKİ Başkanlığı açık satış duyurularını kurumsal internet sitesinde yer alan Satışlar sayfasından duyuruyor. Bu sayfa üzerinde hem açık satış ile satılan konutlar hemde açık artırma ile satışa çıkarılan konutlar bulunuyor. Bu durum kurumun açıkladığı satış birimine göre değişiklik gösteriyor. Açık satış duyuruları genellikle 6 ay olarak yayımlanıyor. Ancak talep çok olduğunda bu süre dolmadan satışlar gerçekleşiyor.

Açık satş duyurularında vatandaşlar konutları başvuru önceliğine göre alıyorlar. İlk başvuruda bulunan vatandaş konutun sahibi oluyor. Satışlar Ziraat Bankası ve Halkbank aracılığıyla gerçekleşiyor. Projenin durumuna göre yüzde 10 ile yüzde 25 arasında peşinat ödemesi yapılır. Geri kalan tutar ise işyerleri için 60 ay, konutlar için ise 240 aya kadar vadelendirilebilir.

TOKİ Başkanlığı’nın ihale usulü ile satışa çıkardığı konutlara ise vatandaşlar ihalenin düzenlenmeden önce başvuru yaparak ihaleye girebiliyor. İhalede satılan evlere en yüksek teklifi veren vatandaşlar evleri alabiliyor.

TOKİ AÇIK SATIŞ İLANLARI LİSTESİ NEDİR?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ alt gelir grubu satış ilanları çekilişsiz, kurasız başvuru önceliğine göre konut satışı gerçekleşiyor.

Daha önce TOKİ’nin alt gelir grubuna yönelik satışa sunduğu konutlardan TOKİ stoklarında kalanlar için ayrıca bir kura çekilişi yapılamıyor, bu evler çekilişsiz olarak satılıyor Örneğin kura çekilişinde adı çıkan kişinin TOKİ başvuru şartlarını taşımadığının incelenmesi nedeni ile hak sahibinin iptal edilmesi, yeterli başvuru olmadığı için konutun satılamaması gibi nedenlerle elde kalan konutlar TOKİ tarafından daha cazip koşullar ve düşük fiyatlarla satışı gerçekleşiyor.

TOKİ AÇIK SATIŞ NE DEMEK?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nce satışı tamamlanan konutlar farklı kategorilere göre satılıyor. Alt gelir grubu için üretilen ucuz konutlar çok fazla sayıda başvuru aldığı için kuralı olarak satılmaktadır. Ancak bu tip satışlarda bazen yeterli sayıda başvuru yapılmaması bazen de kurada adı çıkan kişilerin vazgeçmeleri ya da kurada hak kazanması karşısında TOKİ alt gelir grubu başvuru şartları için uygun olmamaları gibi nedenlerle başvurları iptal edilebiliyor.

İşte elde kalan bu konutlar TOKİ tarafından açık satış usulüyle kurasız başvuru önceliği kapsamında satışı yapılıyor. Bu konutlar TOKİ’nin internet sitesi üzerinden ilan ediliyor ve başvurular projelere göre Ziraat Bankası şubeleri üzerinden konut peşinatı ile şahsen yapılıyor.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya