Toki Haberleri

TOKİ’den 81 ile konut imkanı!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum milyonlarca kişinin beklediği müjdeyi vererek, “TOKi ile yakın zamanda yine bir sosyal konut hamlesini 81 ilimizde yapacağız” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum katıldığı bir televizyon programında önemli açıklamalar yaptı.

Ülkemizde ortalama 1,5 milyon konut satışı olduğuna değinen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geçen sene el değiştiren 1,5 milyon konuttan yüzde 31’lik kısmının yani 450 bininin 1. el, kalanının da ikinci el konut olduğunu kaydetti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bu satışlar masaya yatırıldığında her sene düzenli olarak arz talep dengesine göre yüklenici firmaların konut inşa ettiklerini söyleyerek, arz talep konusunda herhangi bir sıkıntı olmadığına değindi.

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen kentsel dönüşüm projeleri dahilinde son 20 senede Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olarak 1 milyon 200 bin konut hayata geçirdiklerini kaydeden Bakan Murat Kurum, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Biz her yıl 50-100 bin sosyal konut yaptık. 2021’deki satışlara baktığımızda yüzde 14’ünü TOKİ’nin ürettiği konutlar olarak görüyoruz. Bunu niye yapıyoruz? Alt gelir grubu, hakikaten bu noktada konut almak isteyen vatandaşlarımıza destek olabilmek için. Bu yola da çıkarken Cumhurbaşkanımız, ‘Evsiz hiçbir vatandaşım kalmasın.’ anlayışıyla bu projeyi başlattılar. TOKi ile yakın zamanda, Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacaklar, yine bir sosyal konut hamlesini 81 ilimizde yapacağız. Bu yıl içerisinde açıklayacağız. Geçen sene 100, ondan önceki sene 50 bin sosyal konut yaptık. Bir de kentsel dönüşüm konutları yapıyoruz. Kentsel dönüşümde deprem riskini bertaraf edecek adımları atmaya çalışıyoruz.Haziran’da TOKİ müjdesi vereceğiz.” Geçmiş yıllarda 4 kategori halinde yapılan TOKİ’nin bu seneki başvuru şartları ve tarihleri henüz belli olmadı”

Bakan Murat Kurum, son zamanlarda sık sık gündeme gelen yabancıya konut satışıyla ilgili de önemli açıklamalar yaptı. İşte o açıklamalar…

Yine son zamanlarda sık sık gündeme gelen Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm projesiyle ilgili de önemli açıklamalar yapan Bakan Murat Kurum, kentsel dönüşüm sorunlarını bertaraf edebilmek için çalışarak 2020’de sürece dahil olduklarını, vatandaşlara 2023 yılında evlerini teslim edeceklerini kaydetti.

“Yabancıya konut satışı, fiyatları artıran bir durum değil”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yine son zamanlarda sık sık gündeme gelen yabancıya konut satışıyla ilgili olarak da şunları dile getirdi: “Yılda yaklaşık 40-45-50 bin arası yabancıya konut satışı var. Geçtiğimiz yıl 59 bin yabancıya konut satışı söz konusu. Bu oran 1,5 milyonluk bir satışta yüzde 3 demek. İstanbul özelinde baktığınızda yüzde 3’e, 5’e denk gelir. Yabancıya satış, konut fiyatını artıran bir durum değil. İnsanlarla iyi olmak, güven aşılamak, ‘Güvenli limanda gelin oturun.’ demek kadar insani bir tavır yoktur herhalde. Globalleşen bir dünyadan bahsediyoruz. Bizim vatandaşlarımız yurt dışından ev alıyor mu? Alıyorlar.”

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı projelerinden dar ve orta gelirli vatandaşların rahatlıkla ev alıp alamadıkları sorusuna da yanıt veren Bakan Murat Kurum, en son inşa ettikleri 100 bin sosyal konutta 3 oda 1 salonların 250 bin lira, 2 oda 1 salonların 200 bin lira olduğunu söyledi.

”Deprem yadsınamaz gerçeğimiz”

Depremin ülkemizin yadsınamaz gerçeği olduğunu ve nüfusun yüzde 70’lik kısmının deprem bölgelerinde yaşadığını belirten Murat Kurum, ”Biz bu dönüşümü vatandaşlarımızla birlikte yapmak zorundayız. Bu konuda 81 ile 400 kere ziyaret yaptım, Dönüştürelim hep birlikte. Vatandaşımızı bu süreçte çaresiz bırakmayacağız. Taşınma, kira yardımı vereceğiz. 2012’den bu yana 20 milyar lira taşınma, kira ve kamulaştırma yardımı verdik.” şeklinde konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, mega kent İstanbul’daki toplam 5,8 milyon konuttan 1,5 milyonunun riskli olduğunu, 300 bininin de acilen dönüştürülmesi gerektiğine değinerek, İstanbul’un toplamda 39 ilçesinde örnek kentsel dönüşüm konutları inşa ettiklerini kaydetti.

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi projesiyle de ilgili açıklamalar yapan Bakan Murat Kurum, çalışmalara Mayıs ayında başlayacaklarını söyledi. İşte o açıklamalar…

“Türkiye’deki yapıların yüzde 65’ini güvenli hale getirdik”

Bakan Murat Kurum, ülkemizde şimdiye kadar 3 milyon konutu dönüştürdüklerine değinerek, toplamda 140 bin konutun dönüşüm projesinin sürdüğünü kaydederek, “Türkiye genelindeki yapıların yüzde 65’ini güvenli hale getirdik. Hedefimiz, 2035 yılına geldiğimizde Türkiye’de kentsel dönüşüme girmemiş hiçbir alan kalmasın istiyoruz.” dedi.

Çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbul projesinin çevresel açıdan herhangi bir zararı olup olmadığına ilişkin projeyi gözden geçirip geçirmediği sorusunu da cevaplayan Bakan Murat Kurum, Çevresel Etki Değerlendirme Raporu (ÇED) ile çevre, tsunami, deprem, ekolojik yapıyı araştırdıklarını, bu kapsamda hazırlanan rapor olduğuna değindi.

Söz konusu raporu toplamda 200 bilim insanının hazırladığını kaydeden Bakan Murat Kurum, ayrıca çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbul’un Terkos’a herhangi bir etkisi olmadığını, Sazlıdere’nin yüzde 60’lık kısmının proje içerisinde kalsa da oranın İstanbul’un su ihtiyacının sadece yüzde 3’lük kısmını karşıladığını, buna karşılık da Melen Projesi ile daha fazla su ikamesi yapılacağına değindi.

Bakan Murat Kurum, bazı tatil bölgelerinde kaçak yapıların hayata geçirildiğini fakat yapılan denetimler sonucunda bu yapıların yıkıldığını kaydederek, kaçak yapılarla mücadelelerine devam edeceklerini dile getirdi.

Yine son zamanlarda gündeme gelen Atatürk Havalimanı’nda Türkiye’nin en büyük millet bahçesinin hayata geçirileceğine değinen Murat Kurum, bir kültür merkezi, sosyal yaşam merkezi olacak projeye Mayıs ayında başlayarak, ilk etabın 2023 yılında tamamlanacağını açıkladı.

Ülkemizde şu an 443 millet bahçesi projesi yer aldığını ve bu millet bahçelerinin 143 tanesini tamamladıklarına değinen Kurum, kalanları da 2023 yılına yetiştireceklerini dile getirdi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya