Toki Haberleri

TOKİ’den ev sahibi olma fırsatı!

Hükümet, alt ve orta gelir grubuna ucuz konut üretmesi için TOKİ’ye 30 milyar liralık finansman sağlayacak. Son dönemde durma noktasına gelen inşaat sektörüne hareket katmak için hazırlanan paket hükümet tarafından açıklandı. İşte detaylar…

Mayıs ayı başı itibariyle asgari yüzde 40’ı tamamlamış ve asgari yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin bir an önce tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık bir kaynak ayırıldı

Bir yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalara belli bir rakama kadar ve 36 ay vadeyle bu finansmandan yararlanabilecek. Böylece inşaat halindeki projelerin hızla tamamlanarak kısa vadedeki konut arzının artması, fiyatların dengeye gelmesi hedefleniyor.

Bunların yanında TOKİ vasıtasıyla yürütülen uygun fiyatla sunulan düşük maliyetli, düşük fiyatlı sosyal konut projelerine hız verilecek. Düşük gelir gurubundaki vatandaşlarıı ev sahibi yapmaya yönelik sosyal konut projeleri için TOKİ’ye 30 milyar liralık finans sağlanacak.

Sosyal konut projelerinin istismarını önlemek için bu yolla edinilen konutların 5 yıl süreyle satışına izin verilmeyecek.

MÜTEAHHİTLERE UCUZ KREDİ İMKANI SAĞLANACAK

Ucuz konut üretiminin artması adına küçük ölçekli müteahhitlere şehir içindeki küçük parsellere konut yapabilmeleri için metrekaresini belli bir fiyatın üzerinde satamamaları şartıyla uygun maliyetli kredi kullandırılacak.

Bu tür alanların rezerv konut alanları ilanı yoluyla çeşitli vergilerden istisna olmasını temin edilerek maliyetlerin düşürülmesi yoluna gidilecek.

Rezerv alanlarda yapılan ve uygun maliyetli krediyle desteklenen konutlarda 5 yıl süreyle satış tahdidine tabi olacak.

Sistemin sağlıklı işleyişini sağlamak içinde denetimde TOKİ gibi bu alanda birikimi olan kuruluşlar devreye girecek.

Kentsel dönüşüme giren arazilerde ise ada düzeyinde sadece hak sahiplerine yönelik uygun maliyetli kredilerle kentsel dönüşüm projeleri hızlandırlacak.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya