Toki Haberleri

TOKİ’den ev sahibi olmak isteyenler dikkat!

TOKİ, İstanbul dahil Türkiye’nin birçok ilinde ucuz konut satışı yapıyor. TOKİ’den ev sahibi olmak isteyen vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri satışa sunulan evlerin başvuru süreci oluyor.

TOplu Konut İdaresi ‘nin (TOKİ) satışa sunduğu evleri satın almak isteyen vatandaşlar internet üzerinden TOKİ’den nasıl ev alınacağı konusunda araştırma yapıyor. Peki, TOKİ’den nasıl ev alınır? Başvuru süreci nasıl neler? İşte detaylar…

Takvim’de yer alan habere göre; TOKİ’den ev sahibi olmak ve konut satın almak isteyenlerin http://www.toki.gov.tr/ internet sitesi üzerinden yayımlanan ilanlara ulaşıp, ilanın başvuru şartlarını inceledikten sonra belirlenen peşinatı Halkbank ya da Ziraat Bankası’na yatırması gerekiyor. TOKİ’nin belirlediği tarihlerde başvuru formu ve peşinat olarak yatırılan tutarın dekontu ile başvurması yeterli olacak.

TOKİ BAŞVURU SIRASINDA NELER GEREKECEK?

TOKİ’den ev ve iş yeri almak isteyen vatandaşların T.C. vatandaşı ve 18 yaşını doldurması yeterli. Kurasız ev çekilişine Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun kurulmuş tüzel kişilikler başvuru yapabilecek.

TOKİ’den kurasız ev çekilişi için; vergi sicil numarası, T.C. kimlik numarası ve fotoğraflı nüfus kayıt örneği yeterli olacak.

TOKİ KURA ÇEKİLİŞİ

“Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; Banka ve İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecek.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) “En Az %40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır.

Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 (iki) iş günü sonrasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. yetkili Şube’lerinden geri alabilecektir.

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare’ce belirlenecek tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecektir.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekiliyor.

TOKİ SÖZLEŞME İMZALANMASI

Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar İdarenin belirleyeceği ve ilan edeceği tarihlerde T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Temerküz Şubesinde (Daha sonra ilan edilecektir.) Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve kredi kullanım işlemlerini gerçekleştirecekler

Sözleşme imzalama aşamasında;

Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan Proje bulunduğu il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge,

Hane halkı gelirinin en fazla net 5.500 TL (İstanbul için 6.000 TL) olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri,

Gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler ile birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklar.

TOKİ AÇIK SATIŞ DUYURULARI

Kurasız ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar açık satış ile ev sahibi olabiliyor.  TOKİ  açık satış duyuruları TOKİ’nin sitesinden yapılıyor. Genellikle 6 ayda bir yapılan satış süreleri talebin çok olması durumunda daha sık da yapılabiliyor.

TOKİ AÇIK SATIŞLARI NASIL YAPILIR?

TOKİ’nin yaptığı açık satış duyurularına başvuranlar başvuru sırasına göre, eğer başvuru şartlarını sağlıyorsa ev sahibi olabiliyor. İlk başvuruda bulunan ve şartları sağlayan vatandaşın en sahibi olduğu TOKİ açık satış başvuruları Halkbank ve Ziraat Bankası üzerinden yapılıyor. TOKİ açık satış başvurularında peşinat tutarları net olmamakla birlikte projeye göre değişkenlik gösteriyor. . Açık satışlarda geriye kalan tutar ev ve iş yerine göre vade sayısında değişiklik gösterilerek ödeniyor. TOKİ’den açık satışla ev alan bir kişi 240 ay vade ile ödeme yapabilirken, iş yeri alan bir kişi 60 aya kadar vadeli ödeme yapabiliyor.

TOKİ’DEN İHALE YÖNTEMİ İLE EV SAHİBİ OLMA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) birçok vatandaşı çekilişsiz ev sahibi olmasını sağlayacak. TOKİ, kurasız daire alma imkanı için “Açık Artırma Yöntemi” yapacağını duyurdu. TOKİ Başkanlığı’nın ihale ile satışa çıkardığı konutlara, vatandaşların ihalenin düzenlenmeden önce başvuruda bulunarak ihaleye katılması gerekiyor. İhalede satılan eve en yüksek teklifi veren vatandaş evi almaya hak kazanıyor.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya