Toki Haberleri

TOKİ’den müjde!Ev sahibi olmak şimdi çok kolay!

TOKİ faizsiz konut kredisi kampanyasına ilişkin açıklamalar yaptı. Peki TOKİ tarafından sunulan faizsiz konut kredisinde koşullar neler, kimler faizsiz konut kredisi fırsatından faydalanabilir? İşte milyonların merakla beklediği o krediyle ilgili tüm ayrıntılar…

Milyonlarca vatandaş bir konut sahibi olma hayalini kuruyor. TOKİ, vatandaşları ucuz taksitlerle ve kolay ödeme koşullarıyla konut sahibi yapıyor. TOKİ faizsiz konut kredisi kampanyasına ilişkin açıklamalar yaptı. Buna göre, 2022’de 241 bin Türk Lirası’na kadar sıfır faiz oranlı kredi desteği sunulacağı duyuruldu.

Krediden faydalanabilmek için, T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü) alınabilen hak sahibi olunduğuyla ilgili belgeyle beraber Ziraat Bankası’na başvuru yapılması gerekli.

Peki TOKİ tarafından sunulan faizsiz konut kredisinde koşullar neler, kimler faizsiz konut kredisi fırsatından faydalanabilir? İşte milyonların merakla beklediği o krediyle ilgili tüm ayrıntılar…

Konut sahibi olmak isteyen milyonlarca vatandaş en uygun konut kredisi faizlerinin olduğu bankalarını merak ediyor ve araştırmalarını sürdürüyor. Ev sahibi olmak isteyen kişiler için TOKİ’den müjde geldi ve bu çerçevede TOKİ’nin faizsiz kredi imkanı sunulduğu belirtildi. TOKİ tarafından sunulan faizsiz krediden faydalanmak için Ziraat Bankası’na başvuru yapılması gerekiyor.

TOKİ tarafından sağlanan kredi kapsamında bölgede ve istenilen büyüklüğe sahip bir ev alınabiliyor. Kredi tutarı her sene Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından Türkiye geneli için duyurulan senelik fiyat yükselişinin oranı kadar yükseltiliyor.

Bu kapsamda TOKİ tarafından sağlanan kredinin tutarı 2022 yılı için 241 bin Türk Lirası olarak belirlendi. Kredinin geri ödemesi, hak sahibinin her çeşit tazminat dahil almakta olduğu maaşının 14’ü kadar olan tutarın T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kesilmesiyle gerçekleştirilir.

TOKİ tarafından sunulan kredinin vadesi ise borcun tamamen ödendiği zaman olarak belirlendi, aynı zamanda kredide faiz uygulaması bulunmuyor. Fakat, kredinin açılması sırasında bir kez olacak şekilde hak sahibinden kredinin yüzde 1’i oranında masraf ödemesi yapıyor.

Özellikle son zamanlarda fahiş şekilde artan ev fiyatlarına karşı vatandaşların avantajlı faizlerle konut satın almalarına imkan sunacak olan kredi kapsamında, düşük kar oranı ve uygun ödeme imkanları da bulunuyor.

Takvim’de yer alan habere göre; Toplu Konut Fonu tarafından Şehit Ailelerine, Terör Malulleri ile Dul ve Yetimlerine açılan faizsiz konut kredisinde 1985’te ilk uygulama gerçekleştirildi. Uygulamaya, Polis Vazife ve Salahiyet Kanununa bir madde ilave edilerek, 1 Ocak 1971’den itibaren şehit olan polislerin ailelerine Toplu Konut Fonu’ndan 5 milyon Türk Lirası TL faizsiz kredi sunularak başlandı.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya