Emlak Haberleri

TOKİ’den şehit yakını ve gazilere konut müjdesi!

Türkiye genelinde konut projelerine hızla devam eden TOKİ, şehit ve gazi yakınları için çalışmalara başladı. Kurum, 5 bin aileyi ev sahibi yapacak projeleri hayata geçirecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2022 bütçesine göre, kentsel dönüşüm dahilinde bu senenin sonuna kadar 800 milyon lira, gelecek sene 900 milyon lira, 2023-2024 döneminde de 2.1 milyar lira kira yardımı verilecek. Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre; önceki sene yapılan kira yardımı miktarı 642 milyon lira olmuştu.

Kentsel dönüşüm çalışmaları dahilinde yapılan faiz sübvansiyonu bu sene 36 milyon liraya ulaşırken üç yıllık süreçte 155 milyon lirayı bulacak. Şehit yakını ve gazileri konut sahibi yapmak için  TOKİ  tarafından faiz desteği sağlanacak. Üç yıllık dönemde 5 bine yakın şehit yakını, gaziye faiz yardımı sağlanacak.

Konut içi ve düzenlemeler yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı 2022 Yılı Programı’na göre yeni dönemde vatandaşların isteklerine ihtiyaçlarına uygun konut ve çevreleri tasarlanacak. Konut inşaatı yerleşmelerin gelişme eğilimi ve özelliklerine göre şekillendirecek. Alt gelir gruplarının konut sorununu çözmek için uygun yapım ve finansman yöntemleri yapılacak.

Yaşlı, çocuk ve engellilerin gereksinimlerine uygun konutlar yapılacak. Yaşlıların yaşayabileceği düşme ve kazaların asgari düzeye düşürülmesi için konut içi ve çevreye yönelik düzenlemeler yapılacak. Yeni inşa edilecek yapılarda zemin kaplama malzeme seçiminin ve yaya yürüme yüzeylerinin uygunluğunun sağlanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile mevcut çalışmalara ilişkin ortak çalışmalara devam edecek.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya