Toki Haberleri

TOKİ’nin 100 bin konut projesinde fiyatlar ne kadar olacak?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, son zamanlarda sık sık gündeme gelen TOKİ projeleri ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. İşte Bakan Kurum’un o açıklamaları…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 7 Haziran tarihine kadar sürecek olan Türkiye Çevre Haftası dolayısıyla bir araya geldiği medya kuruluşlarının  Ankara  Temsilcilerine merakla beklenen TOKİ projeleri ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.  Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü köşesinde o açıklamaları kaleme aldı.

Yaptığı açıklamada TOKİ projelerinin fiyatları ile ilgili de bazı bilgiler veren Bakan Murat Kurum, 81 ilde hiç evi olmayanlar için yeni konutlar inşa edeceklerini söyledi.

Peki TOKİ’nin 100 bin konut projesinde fiyatlar ne kadar olacak? İşte merak edilen o sorunun yanıtı…

KONUT KAMPANYASI GELİYOR

Çevre Bakanı Kurum yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı bir konut seferberliği başlatacaklarını söyleyerek, “81 ilde ama en çok konut ihtiyacı olan illerde konut üreteceğiz. İnsanlar aidat öder gibi taksit ödeyecek” diye konuştu.

KONUTLARIN MALİYETLERİ

‘TOKİ konut yapacak da bu işin maliyeti ne olacak? Mortgage oranları ve TÜFE’ye göre olursa bu yüksek bir maliyet getirmeyecek mi?’ yönündeki sorularda da açıklık getiren Bakan Murat Kurum önemli açıklamalar yaptı.

1- Konut maliyetlerinin yüzde 30-40’ı arsa fiyatlarından kaynaklandığını söyleyen Bakan Kurum, TOKİ’nin yapacağı konutlarda arsa maliyetlerinden kaynaklı bir artış yaşanmayacağını ve bunun da konut üretiminde yüzde 30-40 oranında daha düşük bir maliyet olacağını söyledi.

TÜFE ORANININ ALTINDA OLACAK

2- Mortgage kredisi ya da enflasyon oranı söz konusu uygulamanın tam tersi olduğunu söyleyen Kurum, “TOKİ konutlarını TÜFE’ye endeksli olarak düzenliyoruz ama TÜFE’yi de yüzde 10’u aşmayacak şekilde düzenliyoruz. Yani enflasyon oranıyla eşgüdümlü değil. Biz enflasyon oranının ve Merkez Bankası’nın faiz oranının altında bir oranda fiyat düzenlemesi yapıyoruz.” dedi.

FİYAT DÜZENLEMESİ

Yazısında ekonomist değilim ama ‘TOKİ’nin kampanyasında yıllık artış oranları nasıl tespit edilecek?’ sorusunun peşine de düşmedim değil diyen Abdülkadir Selvi, örneğin TÜFE yıllık yüzde 120 çıksa bile fiyat artışında TOKİ’nin esas alacağı oran yüzde 10 olacak.

KONUTLARDAN KİM YARARLANACAK

Çevre Bakanı Murat Kurum’a bu konutların kime satılacağı da soruldu. “Bu projeleri evi olmayan dar gelirli vatandaşlar için yapacağız” dedi.

Peki ödeme konusunda devletin katkısı olacak mı?

Bakan Kurum bu soruya şu yanıtı verdi: “Maliyetleri birebir yansıtmayacağız. Sosyal konut kampanyasını 600-700 bin lira olarak başlatmayacağız. Konut alıcılarına destek vereceğiz.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya