Toki Haberleri

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan (TOKİ) müjde!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan (TOKİ) müjde.  TOKİ  evi olmayan vatandaşları kira öder gibi ev sahibi yapacak. Takvim’de yer alan habere göre TOKİ tarafından ürkiye’nin dört bir yanında yapılan ucuz konutlar TOKİ resmi internet sitesi aracılığı ile duyuruluyor. TOKİ açık artırmaya katılmak isteyenler, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. şubeleri üzerinden başvuru teminatlarını ödeyecek. TOKİ’den kurasız ev alımı ve açık artırma çekilişine katılmak isteyen vatandaşlar www.toki.gov.tr sayfasından başvuru yapabilir.

TOKİ, 2021 yılında konut satışlarına ara vermeden devam ediyor. Bu bağlamda 7 ilde konut satışı yapan TOKİ uygun taksit ödemeleri ve düşük peşinat ödemesi ile dar gelirli aileleri ev sahibi yapıyor.

 

En çok aylık gelirleri 5 bin TL altında olanların öncelikli tutulduğu konut satışları için başvurular e devlet üzerinden yapılacak.

http://talep.toki.gov.tr/ adresinde 7 ilde konut satışı yapılacağının duyurusu yapıldı. Ziraat bankası ve Halkbank ile peşinat ödemesi yapacak vatandaşların hangi şartlar ile başvuru yapabilecekleri resmi sitede yayınlandı.

TOKİ KONUT SATIŞLARI HANGİ İLLERDE OLACAK?

Karabük

Zonguldak

Çorum

Denizli

Niğde

Van

14 bin TL’den başlayan fiyatlarla peşinat ödemesi yapılması gerekirken en düşük taksit tutarının 389 TL’den başlaya fiyatlar ile belirlenecek.

TOKİ

TOKİ KONUT SATIŞ ŞARTLARI NELERDİR?

TC vatandaşı olmak

En az 25 yaşında olmak

Başvurulacak ilde en az bir yıldır nüfusa kayıtlı ikamet etmek

TOKİ kapsamında konut ya da kredi almamak

Kendilerine, eşine ya da bakmakla yükümlü olan kişilerin taşınmaz kayıtlarının olmaması

Hane geliri en fazla 2600 olmak

 

TOKİ’DEN NASIL EV SAHİBİ OLUNUR, BAŞVURU NASIL YAPILIR?

TOKİ’den ev sahibi olmak ve konut satın almak isteyen vatandaşların http://www.toki.gov.tr/ internet sitesi üzerinden yayımlanan ilanlara ulaşarak, ilanın başvuru şartlarını inceledikten sonra belirlenen peşinatı Halkbank ya da Ziraat Bankası’na yatırması gerekecek. TOKİ’nin belirlediği tarihlerde başvuru formu ve peşinat olarak yatırılan tutarın dekontu ile başvurması gerekiyor.

TOKİ BAŞVURU SIRASINDA NELER GEREKECEK?

TOKİ’den ev ve iş yeri almak isteyen kişilerin T.C. vatandaşı ve 18 yaşını doldurması yeterli olacak. Kurasız ev çekilişine Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun kurulmuş tüzel kişilikler başvuru yapabilecektir.

TOKİ’den kurasız ev çekilişi için; vergi sicil numarası, T.C. kimlik numarası ve fotoğraflı nüfus kayıt örneği yeterli olacak.

TOKİ

TOKİ SÖZLEŞME İMZALANMASI

Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar İdarenin belirleyeceği ve ilan edeceği tarihlerde T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Temerküz Şubesinde (Daha sonra ilan edilecektir.) Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve kredi kullanım işlemlerini gerçekleştireceklerdir.

Sözleşme imzalama aşamasında;

Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan Proje bulunduğu il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge,

Hane halkı gelirinin en fazla net 5.500 TL (İstanbul için 6.000 TL) olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri,

Gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler ile birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır.

TOKİ 2021 BAŞVURULARI NE ZAMAN?

TOKİ, 2021 yılı içerisinde sosyal konut kampanyası kampanyasında 100 bin konutun sosyal ve teknik donatılarıyla birlikte üretmeyi hedefliyor.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya