Emlak Haberleri

Toprak kayması nedeniyle apartman boşaltıldı!

Ankara’ya bağlı Çankaya ilçesinde bitişiğindeki inşaatının temel kazısında meydana gelen toprak kayması nedeniyle 3 katlı Saadet Apartmanı’nı çökme tehlikesine karşı boşaltıldı. 

Sözcü’de yer alan habere göre; Çankaya ilçesi Çamlıtepe Mahallesi Tevekküller Sokak’ta yaşanan olayda müteahhit G.T., sokak üzerindeki boş arsada, yaklaşık 3 hafta önce bina inşaatı için çalışma başlattı. Temel kazısı sırasında, kazı alanının bitişiğindeki 3 katlı ve 10 daireli Saadet Apartmanı”nın temelinden aşağı toprak kayması yaşandı.

Apartman sakinleri yaşanan kaymadan endişelenerek, müteahhit ile iletişime geçti ve belediyeye bilgi verdi. Fakat iddiaya göre; belediye görevlileri, kazının diğer binalara risk oluşturmadığını belirterek vatandaşların evlerine dönebileceğini söyledi. Sonrasında ise kazı çalışmaları devam etti. Dün akşam saatlerinde, Saadet Apartmanı’nın zemininde ve duvarlarında meydana gele derin yarıklar sonrasında bina sakinleri, polise ihbarda bulundu. Uzman ekipler tarafından, alanda yapılan incelemenin ardından, apartmanın boşaltılmasına karar verildi. Saadet Aparmanı sakinlerinin yanı sıra, bitişikteki Yenidoğuş Aparmanı”nda oturanlar da panik  yaşayarak evlerini tahliye etti. Mühürlenen Saadet Aparmanı sakinleri, gece yakınlarında veya otelde kaldı. Müteahhit G.T.’nin ifadesi alınmak üzere polis merkezine çağrıldığı ve olay hakkında adli soruşturma başladığı belirtildi.

Diğer yandan mühürlenen binada 2 kişinin coronavirüs sebebiyle ev karantinasında olduğu öğrenildi.

‘Korkmayın bir şey olmaz’ dediler.

Saadet Apartmanı sakini Gamze Silay, inşaat kazısı devam ettiği süre içerisinde binalarının altının boşaldığını söyledi. Müteahhitle ve belediye görevlileri ile girdikleri diyaloğu aktaran Silay, şunları söyledi:

“Kazdıkça bizim altımız da oyuldu. ‘Toprak göçtü’ dedik. ‘Kurusa bakmayın, ıslak topraktı, çöktü’ dedi. ‘Binanın altı görünüyor, nasıl olur bu’ dedik. ‘Ben bu kadar kazmayacaktım, ıslak topraktı kaydı’ dedi. Kazı 3 hafta kadar sürdü. Ayın 12’sinde gördük, arka bahçeye geçemiyoruz. Can güvenliği yok, şu demirleri yeni koydu. 3 hafta orası 10 metre kazılı durdu. Çocuk merpene değil de aşağıya gitse uçurumdan uçtu, umurunda değil adamın ya. 2 bina da tehlikede şu anda. Avukata verebilmemiz için rapora ihtiyacımız var. Belediye geliyor, zabıta geliyor, ‘rapor verin’, yok. Belediyeden geldiklerinde, ‘Korkmayın bir şey olmaz’ dediler. Bizi geri evlerimize soktular. Bugün yan binadan bağırıyorlardı. ‘Boşaltın apartmanı, çöküyorsunuz’ diye. Çatlaklar var ama dikey çatlak olmadığı için belediye yetkililerimiz sorun olmadığını söylüyor. Ben sallanıyorum çatır çatır sesler duyuyorum. Kayalar aşağı düşüyor. Müteahhit beyefendiye 10 gün süre verdiler, 10 gün içinde istinat duvarı yapacakmış. Korkmamıza gerek yokmuş. Adam daha ‘Siz şükredin benim 1 metre daha hakkım var’ diyor. 2 binanın sakinleri sokakta, yatacak yerimiz yok. Ne yapacağımızı bilmiyoruz ama müteahhit yok. İnşaatın bekçisi 7/24 duruyor, şimdi yok.”

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya