Emlak Haberleri

Tüfenin üstüne zam yapılabilir mi?

Milyonlarca kişi tarafından merak edilen enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte Mart ayı kira artış oranları da açıklandı. Peki bu ay kiraya en fazla ne kadar zam gelecek?

Milyonlarca kişi tarafından merak edilen enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte Mart ayı kira artış oranları da açıklandı. Açıklanan resmi rakamlara göre, TÜFE’nin on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenmiş olan kira artış oranı da yüzde 25,98 şeklinde açıklandı.

Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan Gayrimenkul Danışmanı Gülcan Altınay,  “Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) 12 aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı Mart’ta yüzde 25,98 oldu” şeklinde oldu.

‘TÜFE’nin üstüne olabilir mi’

Yaptığı açıklamada TÜFE’nin üzerinde zam yapılamayacağını bildiren Gülcan Altınay, “Örneğin kiranız 2 bin TL ise yeni zamla birlikte bu  2 bin 519 TL olacak. 3 bin TL’lik bir konut için ise 3 bin 779 olacak. Bunun üstünde zam yapılamaz” diye konuştu. TÜFE’nin üzerinde kira talep eden ev sahipleri hakkında Altınay, “Türk Borçlar Kanunu’nun 344. maddesi gereğince; taraflarca ayrı bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla belirleniyor. Ev sahibinin ayrı zam yapması için en başta bunu sözleşmede belirtmesi gerekiyordu” dedi.

Dava açılabilir mi?

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen ev sahipleriyle sorun yaşayan kiracılara bazı öneriler veren Gülcan Altınay, şöyle konuştu: “Taraflar bu değişim oranının altında bir oranda kira artışı konusunda anlaşabilirler, ancak üstünde anlaşamazlar. Yazılı kontratlarında eğer daha düşük bir oran belirlenmiş ise o zaman bu oran geçerli olacaktır. Kiracılar böyle bir durumda mal sahibinin yapmak istediği artışı kabul etmeyerek, yasal orandaki artış ile kiralarını ödemeye devam edebilirler. Mal sahibinin istediği oranda artış yapılmaması tahliye nedeni olarak kabul edilemez. Eğer ev sahibi bu talebinde ısrarcıysa kira tespit davası açmalı.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya