Emlak Haberleri

Tüm kiracıları ilgilendiriyor!

İstinaf Mahkemesi’nden milyonlarca kiracıyı ilgilendiren bir karar geldi. İşte o karar ile ilgili detaylar…

İstinaf Mahkemesi’nden milyonlarca kiracıyı ilgilendiren bir karar geldi. Dava dosyasında yer alan detaylara göre 2016’de medikal alanda faaliyet gösteren K. isimli şirket, başkent  Ankara  Çankaya’daki Temmuz Ş.’ye ait bir konutu aylık 1400 liraya kiraladı. Söz konusu sözleşmede, kiracının konutu boşaltacağı zaman 1 ay önceden bildirimde bulunması ve bir kira ödenmediği durumda, gelecek kiraların da ödeneceğine ilişkin hükümler yer aldı. Şirket, 2017 yılının Eylül ayında konutu boşaltacağını mal sahibine bildirdi.

NOTERDEN İHTARNAME ÇEKTİ

Yaşanan gelişmelere göre şirket yöneticileri, noterden ihtarname çekerek, 2017’nin Eylül ayında daireyi boşalttıklarını kaydetti. 7 gün içerisinde depozitonun iadesini ve evin anahtarının teslim alınmasını talep etti.

Noterden yapılan ihtardan da herhangi bir sonuç çıkmayınca kiracı olan şirket, Ankara 1. İcra Müdürlüğü’nde depozitonun ödenmesi için icra takibi başlatırken, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nden anahtarın teslimi amacıyla “tevdii mahali” (Anahtarın teslimi edilecek yer) tayini istedi. Mahkeme anahtarın mahkeme kalem yazı işleri müdürünün kasasına alınmasına 5 Ocak 2018’de karar verdi.

İşte konut ile ilgili diğer detaylar…

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, mal sahibi de konuta gelerek, taşınmazın boyanarak teslim edilmesini talep ett. Böylece şirket yöneticileri ev sahibi ile temasa geçti ve ödedikleri 500 doların ödenmesini ve anahtarını teslim almasını talep etti. Fakat ev sahibi depozitoyu iade etmezken anahtarı da teslim almadı.

İstinaf Mahkemesi’nden milyonlarca kiracıyı ilgilendiren bir karar geldi. İşte o karar ile ilgili detaylar…

5 AYLIK KİRAYI İSTEDİ

Taraflar arasında söz konusu çekişmeler yaşanırken, ev sahibinden de bir hamle geldi. Ev sahibi, yaptıkları sözleşmede, kira sözleşmesinde bulunan “bir kira bedelinin ödenmemesi halinde kira sonuna kadarki tüm kiraların başka bir ihtara gerek kalmaksızın muaccel (peşin ödenmesi gereken para) hale gelir” hükmü gereğince, 5 aylık kiranın kendisine ödenmesini talep ederek, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı.

Mahkeme de kira sözleşmesinde hükme işaret ederek, kiracının Eylül 2017 – Ocak 2018 tarihleri arasındaki toplamda 5 aylık kira bedeli 7 bin lirayı ödemesine karar verdi. Kiracının avukatı Saliha Şahin dabu karara itiraz etti.

Söz konusu kararın istinaf incelemesi Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 15 Hukuk Dairesi tarafından yapıldı. Yaşanan gelişmelere göre, 21 Şubat tarihli kararda, ev sahibini haklı buldu ve kiracının 5 aylık kirayı ödemesine hükmetti. Avukat Şahin, “Mahkemenin ev sahibinin kötü niyetli olup olmadığını değerlendirmesi gerekirdi” şeklinde konuştu.

TESLİM NASIL YAPILACAK?

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 15. Hukuk Dairesi, geçen hafta taraflara tebliğ ettiği gerekçeli kararında bütün kiracıların bilmesi gereken bazı tespitlerde bulundu. Söz konusu kararda, kiracının daireyi 2017 yılının Eylül ayında boşalttığını savunduğu belirtilirken de şu ifadeler yer aldı: “Anahtar teslimi, anahtarın kiraya verene teslimi ile ya da tevdi mahalline emanet tutanağı ile teslim edilerek emanet tutanağının kiraya verene tebliği ile olur. Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi Yazı İşleri Müdürlüğü kasasına teslim edildiğine ve tevdi mahalli tayini kararı 05 Ocak 2018 tarihinde davacı kiraya verene tebliğ edildiğine göre, kiralananın 5 Ocak 2018 tarihinde tahliye edildiğinin kabulü gerekir.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya