Emlak Haberleri

TÜRGEV’in yurt binasına verilen yapı ruhsatının mevzuata aykırı olduğu belirlendi!

TÜRGEV’in yurdu İBB’nin denetimine takıldı. Yurt binasına verilen yapı ruhsatının mevzuata aykırı olduğu belirlendi. İmar planında değişiklik yapılmadan, ‘park alanı’ fonksiyonlu bir yere, TÜRGEV’in yurt binası yapılması için yapı ruhsatı verildiği öğrenildi. 

TÜRGEV’in kız öğrenci yurdu olarak kullandığı Fatih Mevlanakapı’daki binaya, mevzuata aykırı olarak yapı ruhsatı verildiği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin sekiz yıl sonra yaptığı denetimle belirlendi.

PARK ALANI OLDUĞU BELİRLENDİ

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; Fatih Belediyesi’nin mülkiyetinde olan ve TÜRGEV’e tahsis edilmesi sebebiyle geçmişte tartışmalara neden olan kız öğrenci yurdu binası, 10 Eylül 2020 tarihinde İBB tarafından denetlendi. Yapılan sorgulamada, yapı ruhsatının alındığı 12 Aralık 2012 tarihinde söz konusu arazinin, yürürlükteki imar planında park alanı olduğu belirlendi.

İmar planında değişiklik yapılmadan, park alanı fonksiyonlu bir yere, yurt binası yapılmak üzere yapı ruhsatı verildiği tespit edildi. İBB, 18 Eylül 2020 tarihinde Fatih Belediyesi’ne bir yazı yazarak, planda ‘park’ fonksiyonlu parselle ilgili düzenlenen yapı ruhsatının hangi mevzuat hükmüne istinaden yapıldığını sordu.

PROJEYİ İBB ONAYLAMAMIŞ

İBB, geçen yıl 10 Aralık tarihinde Fatih Belediyesi’ne ikinci bir yazı daha yollayarak, söz konusu bina için hazırlanmış olan projenin, yasa gereği İBB Başkanlığı’nca onaylanmış olması gerektiği fakat yapılan incelemede İBB tarafından onaylanmış böyle bir proje olmadığını belirtti.

FATİH BELEDİYESİ HATAYI DÜZELTTİ

İBB’nin uyarısı üzerine harekete geçen Fatih Belediyesi, 2012’deki belediye yönetiminin yaptığı hatayı düzeltmek için yeni bir imar planı teklifi hazırladı. Yeni imar planı değişikliği teklifinde özetle şu ifadelere yer verildi:

“Sosyal Kültürel Tesis Alanı fonksiyonu plana işlenerek, Parklar ve Dinlenme Alanları taraması kaldırılmıştır. Yapılan plan değişikliği teklifinde; Plan değişikliği, İstanbul 2 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca Uygun Bulunan Yenileme Avan Projeye istinaden hazırlanmıştır.”

Söz konusu teklif Fatih Belediye Meclisi’nde, 7 Ocak’ta oy çokluğu ile onaylandı. Avan proje önümüzdeki günlerde onay için İBB Başkanlığı’na sunulacak.

Fatih Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Kazım Akşahin teklife neden ret verdiklerini şu şekilde dile getirdi:

“Bizim meclis toplantısında buna hayır oyu kullanmamızın sebeplerinden birisi dosya imar ekinde gelen plan notlarının uyumsuz olması yani aslında uzun süredir mevzuata aykırı olan bir yerin yasal hale getirilmesi. Bu durumu tespit ettik ve hayır dedik. Ayrıca burası daha önce de Fatih Koruma Amaçlı Nazım İmar Planları’nda park alanıydı. O dönemde parkı imara açtıklarında da karşı çıkmıştık, yeşil alanı azaltıcı olduğu için, dün de bu nedenle yine karşı çıktık.”

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya