Emlak Haberleri

Turizm kentlerindeki kamu arazileri satışa mı çıkarıldı?

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİD) turizm kentlerinde bulunan kamu arazilerinin satışa çıkarıldığını iddia edildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç söz konusu satış iddiasıyla ilgili hükümete eleştiride bulundu. 

Türkiye’nin birçok kentinde kamuya ait bir birinden değerli araziler satışa çıkarıldığı iddia edildi. Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre;  satış öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan imzasıyla yeşil alan, günübirlik kullanım alanı olan imar durumlarının, otel, ticaret merkezi konut inşa edilmek üzere değiştirildiğine yönelik karar tartışmalara neden oldu. Süreç dışında bırakılan, kentin imar planlarının iradeleri dışında değiştirilmesine tepki veren bir çok turistik kent belediyesi, demokratik kitle örgütleri ve vatandaşlar, gayirmenkule ait imar değişikliklerine askı sürecinde itiraz etti, kabul etmeyenler de konuyu yargıya taşıdı.

MİLYONLARCA METREKARE ARAZİ SATILACAK

Çeşme, Alaçatı, Kuşadası, Didim, Datça, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kemer, Manavgat, Alanya, Antalya gibi turistik kentlerde kamuya ait yeşil alanları, kıyılar plajları, burun ve koyları ile Anadolu’nun bir çok ilindeki kamu, Şekerbank ile Sümerbank’a ait  milyonlarca metrekare arazinin ÖİD tarafından bu yılın sonuna kadar satılması planlanıyor. 28 şehirdeki 61 arazinin Mayıs ayı sonuna kadar satışı için ÖİD internet sayfası üzerinden ilan yayımlandı. Alıcıların taşınmazların satışında KDV muafiyeti,4 yıla kadar taksit imkanı, harçsız tapu avantajlarından da yararlanacakları açıklandı.

“GÖZÜLERİ SAHİLLERDE”

Söz konusu satışla ilgili açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç; “Hazinedeki parayı nasıl yerine koyarız, nasıl hazineye tekrar para kazandırırız diye bu sefer gözü sahil şeritlerine diktiler. Özellikle  Muğla, Aydın, Antalya gibi bölgelerde sahil şeritlerinde, Türkiye’nin en değerli en güzel, en bakir koyları, plaj ve ormanlık alanları, Datça’da Kargı Koyu, Didim’de Manastır Koyu, Bodrum Ortakent’te  bir milyon metrekarelik alan gibi bir çok değerli araziyi satıyorlar” dedi.

“SIRA KOYLARA, ORMANLARA, SAHİL ŞERİTLERİNE GELDİ”

Cumhuriyet tarihinin tüm birikimleri fabrikaları, demir-çelikler, sanayi tesislerini sattıklarını Öztunç, “Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, gelmiş geçmiş tüm Cumhurbaşkanları, Başbakanların bugüne kadar biriktirdiği, yaptığı her şeyi bunlar 19 yılda sattı, satılığa çıkarttı. Memlekette devlete ait sanayi tesisi bırakmadılar. Hepsini özelleştirdiler. Sıra koylara, ormanlara, sahil şeritlerine geldi. Onları da satacaklar, satmaya çalışacaklar ama biz buna izin vermeyeceğiz. Vermememiz gerekiyor. Hep birlikte bununla mücadele etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya