Emlak Haberleri

Türk müteahhitler için fırsat!

Ukrayna 5 yılda 25 milyar dolarlık altyapı yatırımı yapacak. Ülke inşaat malzemeleri üreticileri ve ihracatçıları ile Türk müteahhitleri açısından ciddi bir fırsat oluşturuyor

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Ukrayna’nın 5 yılda 25 milyar dolarlık altyapı yatırımı yapacağını, yatırım miktarının, özellikle inşaat malzemeleri üreticileri ve ihracatçıları ile Türk müteahhitleri açısından ciddi bir fırsat olduğunu oluşturduğunu anlattı.

Borsanın yaptığı açıklamada, TOBB ile Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası arasında imza atılan mutabakat zaptı kapsamında kurulan Türkiye-Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nun Türk tarafı üyeleri, ilk toplantılarını online yaptı.

STRATEJİK KOMŞU

Açıklamada, online toplantıdaki konuşmasının yer aldığı Türkiye-Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Forumu Eş Başkanı da olan Matlı, Ukrayna’nın 45 milyonluk iyi eğitimli nüfusu ve coğrafi konumuyla Türkiye’nin Karadeniz’deki çok önemli ve stratejik bir komşusu olduğunu ifade edildi. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin her geçtiğimiz gün geliştirildiğinden bahseden Matlı, şu ifadeleri kullandı: “2020 yılının ilk dokuz ayında, pandemi koşullarına rağmen karşılıklı ticaretimizde artış yaşandı. İki ülke arasında 2023 yılı sonunda 20 milyar dolarlık bir ticaret hacmi hedefi belirlendi. Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakereleri henüz tamamlanmadı ancak anlaşma yürürlüğe girince, ticari ilişkilerde daha sağlam bir zemine kavuşmuş olacağız. Böylece 2023 yılı sonu için koyduğumuz ticaret hacmi hedefine de daha rahat ulaşmış olacağız.

7 MİLYAR DOLAR

Ukrayna’da şu an itibariyle 700 civarında Türk firması yer alıyor ve 3.6 milyar dolarlık bir yatırımdan bahsediliyor. Türk firmalarının özellikle inşaat konusunda çok başarılı ve Ukrayna’da toplam değeri 7 milyar dolara ulaşan 200’den fazla projede de Türk müteahhitlerinin imzası bulunuyor. Ukrayna hükümeti önümüzdeki 5 yıl içerisinde 25 milyar dolarlık altyapı yatırımı yapılacak, açıklanan bu yatırım miktarı, özellikle inşaat malzemeleri üreticileri ve ihracatçıları ile Türk müteahhitleri açısından ciddi bir fırsat.”

Türkiye-Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan da Türkiye ile Ukrayna arasında yapılan ilişkilerin çok eskiye dayandığını ve son 5 yılda ilişkilerin ivme kazandığından bahsetti. Pehlivan, 4.9 milyar dolarlık dış ticaret hacminin daha da geliştirilmesini istediklerinden bahsetti.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya