Emlak Haberleri

Türk müteahhitlere, ABD pazarı da açılıyor…

Türk müteahhitlik firmalarının bugüne kadar girmediği en önemli pazar ABD oldu. Dünyanın dört bir köşesinde birçok proje üstlenip hayata geçiren Türk müteahhitlere, ABD pazarı da açılıyor…

Türk müteahhitlik firmaları günümüze kadar Rusya’dan Orta Asya’y, Ortadoğu’dan Afrika’ya dünyanın pek çok yerinde binlerce alt ve üst yapı projesini üstlendi. Para Dergisi’nde yer alan habere göre; Türk şirketleri, dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları arasında yer alıyor.

Konuttan havalimanına, elektrik santrallerinden kimyasal tesislere kadar dünyanın hemen her ülkesinde milyonlarca değere sahip projeleri hayata geçiren Türk şirketlerinin bugüne kadar girmedikleri en önemli pazar ABD oldu. Fakat bu dev pazar da Türk inşaat firmalarına açılacak gibi. Çünkü ABD Başkanı Joe Biden, altyapı yatırımları için 3.5 trilyon dolar bedelli yatırım bütçesini ABD Kongresi’nden geçirdi. Alınan bilgilere göre bu dev bütçede şu harcama kalemlerine de yer veriliyor:

“Karayollarına ve köprülere 110 milyar dolar, devlet okullarının yenilenmesi modernizasyonu, fiziksel olarak kötü durumda olan okulların yeni binalar yapılarak yenilenmesine 100 milyar dolar, yolcu ve yük demiryollarına 66 milayr dolar, telekomünikasyon altyapısına 65 milyar dolar, su sistemlerine 55 miyar dolar ve toplu taşıma altyapısına 39 milyar dolar.”

Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi (ATBD Council) Onursal Başkanı Uğur Terzioğlu, bunun Türk müteahhit firmaları için büyük bir fırsat olduğunun altını çizdi. Terzioğlu, konuya ilişkin “ABD pazarına girmek için en doğru yöntem lokal firmalarla işbirlği yapmak ya da bu firmaları satın almak şeklinde olabilir. Türk şirketleri ABD pazarına girerken eyalet bazında düşünmeliler. Örneğin New York veya Kaliforniya pazarına girmeyi kendilerine strateji olarak belirlemeliler” açıklamasında bulundu.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya